11 uzman ve onların yeni başlayanlar için paylaştıkları 3D baskı tüyoları

0
4345

3D-Printing-Tips_FP-300x150Doğrusunu söylemek gerekirse, 3D baskı oldukça karmaşık. 3D baskı teknolojisi hala olgunlaşmış değil ve 3D baskıyı henüz yeni kullanmaya başlayanlar güvenilir ve tekrarlanabilir sonuçlar almaya gelince ilk makinelerini satın aldıklarında birden çok problemle karşılaştılar.

Şu çok açıktır ki bazı uzmanların rehberliği zararlı olmayacaktır. Bu yüzden, biz 3D baskı konusunda uzman olan bazı üst düzey uzmanları ulaştık ve onlara aşağıdaki şu soruları sorduk:

Sizin yeni 3D yazıcıya sahip olanlar için yardımcı olabilecek en iyi 3 modeliniz nedir?

Biz 3D baskı için saatlerini harcayan ve baskının hatalarını görüp bunları bizlerle paylaşan uzmanlara bu konudaki bilgilerini ve görüşlerini sorduk. Bu 3D baskı modelleri hangi 3D yazıcı modeli ve markası olduğuna bakılmaksızın geniş çapta uygulanabilir.

Biz her bir uzmanın web sitesine ve sosyal medya profiline bakabilmeniz için bir link ekledik bu sayede daha çok şey öğrenebilir ve onların çalışmalarına bakabilirsiniz. Cevaplara bir dalış yapmadan önce, biz bütün katılımcılara onların el emeğiyle oluşan tecrübelerini paylaştıkları için teşekkür ediyoruz.

Eline bir kalem al şimdi ve not almaya başla sonra da bu bilgileri uygula. Bu bilgileri yayılmasına yardımcı ol ve bu bilgileri 3D baskı konusunda istekli olan arkadaşlarınla ve meslektaşlarınla paylaş.

photo_jeremie_small Jeremie Francois

Ben serbest meslek sahibi, açık fikirli ve yerleşmiş putları,gelenekleri kırma konusunda meraklı birisiyim. Ben araştırma merkezlerinde veya küçük şirketlerde onların algoritmalar,sensörler ve veritabanlarıyla, mekatronikle ilgili ihtiyaçlarını gidermeye ve bunları harekete geçirmeye yardım ederim. IEEE’de yayımlanmış olan bir yazı çalışmam var. Şimdi motorumu sahra kumlarına sürüyorum. Bloğumu ayda bir kez ziyaret edin. Kendinize iyi bakın görüşmek üzere.

Blog: www.tridimake.com/

Jeremie’yi takip edin: Google+

Öncelikle, 3D teknolojisi birçok markanın övünmesine rağmen henüz hazır hale gelmiş değildir. Onun nasıl çalıştığı anlaşılmak zorunda bunun için de ona karşı meraklı olmaya ve onu kurcalamaya eğilimli olmak lazım. Sadece birkaç güvenilir yazıcı belki çözüm üretebilir. Hatta şanslıysan ve eğer o çözüm üretebiliyorsa, sen en karmaşık problemleri er ya da geç çözeceksin ama bu zaman alabilir ve biraz sinirlerini yıpratabilir. Sabırlı ve özgün ol !

Kötü ölçümlenmiş bir yazıcıyla sakın baskı yapma! Bazı yazıcılar ayarlanmamış bir şekilde dağıtılıyor ve bunların parası bunlara güvenmemiz için yeterli bir gösterge değil. Ayarlarını kontrol et ,kasnak ve kemer ayarına bak. Onu temiz tut.Şimdilerde forumlar yılların fikirlerinin birikimiyle dolu, ilginç ve problem çözmeye yarayan tecrübeler var. Bunların %99 u senin de sahip olduğun problemlerden. Zor olan kısım şu ki ilk önce bunu bir tanımlamak lazım, net olmayan ne! Tecrübe ve pratiklerle sonunda yeterli bilgiye ulaşınca ters giden şeyin ne olduğunu anlayacaksın.

Asla tek bir meseleye çok fazla odaklanma. Bu makineler karmaşık ve berbat olabiliyor birçok nedenden kaynaklanan sorunlarla. Bir telin gerilemesi sadece bir civatadan ya da çalıştırma dizgisinden değil, tıkanık bir delikten ya da çok sıcak veya düşük sıcaklıktan da kaynaklanabilir… veya bunların bütün hepsinden! Genel kural olarak, eğer parametreleri doğru kullanmıyorsan (örneğin sıcaklık artışı veya akış oranı), bir şeylerin daha iyiye gideceğini sakın umma. Baskıya düşük sıcaklık ve düşük hızla başla ve sonra ortamın etrafında sadece sürükle böylece se sonuçları birleştirmeyi öğrenirsin: her bir tel onun kendi kurulu en iyi değerine sahip.  Yazıcıya nasıl bir teşhis koyacağını bilmek tam anlamıyla tecrübe sahibi olabilmek için büyük bir kazanım.

Richard Horne a.k.a RichRap

RichRap bir elektorinik mühendisi, ürün dizayncısı, pazarlamacı ve endüstri sektöründe yıllarca çalışmış, uygulamalarda ve teknoloji platformlarında yaklaşık 20 yıldan beri yer alan birisi. Onun 3D yazıcılara olan ilgisi 2009 yılında RepRap projesiyle ilgili siteyi ziyaretiyle başlıyor. Daha sonra kendisi blog oluşturuyor ve orada Eylül 2010’dan beri paylaşımlarını sürdürüyor.

Blog: richrap.blogspot.com

Twitter

Benim verecegim ilk genel tüyo şu olabilirdi: ilk 3D yazıcını alıp çalıştırdığında 20 kalibrelik birçok çıktı al. 

O oldukça sıkıcı bir nesne, fakat sana iyi bir kurulum ve ölçülü, ayarlı bir makine hususunda yardımcı olabilir. Bunları çıkmalar ve boyut ölçüsü için basabilirsin test etmek için. Dilimleme programında doğru parametre ayarları için oyuk da basabilirsin. Bu sana daha doğru delik boyutu için, model özellikleri ve daha iyi, güçlü bir parça için yardımcı olacak.

Benim diğer bir tüyom, ki bu gerçekten yukarıdan aşağı doğru takip ediyor, daha rahat bir başlık için yatak ayarlaması 

Bu oldukça net ama insanlar başlangıçta çok vakit harcamıyor bunun için. Ayrıca bu başarılı bir baskı için çok önemli.

Gerçekten bu açıyı görmezden gelme, hatta eğer bir 3D yazıcın varsa otomatik olarak yatak ayarı yapar. Bir baskı yüzeyini doğru tanımlamak için bazı isimler kullanılır-bunlar, dikey düzgün/seviye/düz gibi. Senin kendi özel yazıcınla ne kadar vakit geçirirsen bu demektir ki onu ayarlamayı o kadar iyi öğreneceksin demektir, umut ediyorum ki sonrasında ince ayarlara hiç ihtiyacın olmayacaktır sonrasında.

Her şeyi dikey ve düzgün olarak al. X,Y ve Z eksenleri birbirine 90 derece açıda olmalı. Bunu yapması gerçekten oldukça zor.  Baskı küpleri ve onları test etmek (düzgün mü değil mi diye ölçmek ve kontrol etmek) sonra doğru bir şekilde ayarlayıp basmak en iyi yol.

Bana inan, bu ayarları ve ölçüleri edinmek seni birçok problemden ve ayardan kurtaracaktır.

Daha sonra aynı şey baskı boyutu ayarları için de geçerli.  20mm küp bastığında, bu 20 mm ölçülmüş olarak mı basılmış ? Eğer öyle değilse kontrol et ve makinenin ayarını yap.

Bu iz takibi yaparken aldatıcı da olabilir. Bazen aygıt yazılımında ayar gerekebilir her bir milimetre ayarı için. ( bu daha çok senin kendinin yaptığı toparladığı 3D yazıcılarda olur).

Jim Rodda a.k.a Zheng3

Jim Rodda bir artist ve aynı zamanda bir dizayncı. Jim’in bloğu 3D yazıcılarla ilgili ve bir düzine model mevcut bunların indirilmesi de serbest. (Zheng3.com)

O, model dizayn etmediği zamanlarda ya da özel yazma dersleriyle uğraşmadığında, genellikle mandarin Çince’si çalışıyor.

Blog: zheng3.com/

Jim’i twitterdan da takip edebilirsiniz.

Senin amacın tamamlanmış bir nesneyi edinmek, sonuçta bu insansız ya da doğa üstü güçlerle çalışan bir makine değil. Hangi hilebaz yolları düşünüyorsan bunları baskının yatağa yapıştığına emin olmak için kullan. Zımpara kağıdıyla dolguyla belli bir süreden sonra resim daha güzel gururlanacak objeler yapmaya yol açacak.

Sakın çok fazla ayrık objeleri bir kerede basmayı deneme. Bir kaç tane ıvır zıvır şeyin sürüklenerek senin aletinin içine girmesi, aletin kısa zamanda çok büyük bir kısmının harap olmasına sebep olabilir. Eğer çizgilerden oluşturduğun bir model varsa, ana modelin oyuklarını kapatarak bu baskıyı test et. Meshmixer karmaşık büyük parçaları dilimlere ayırır.

Dijital modeller değişir bunlar benzer dünyanın içine doğmuştur. Soğuk plastik ileride küçülüp büzüşür diğer türlü harika bir yarım kırlargıç kuyruğu yarım geçme dizaynı olurdu. Senin  yazıcın düz ve geniş ilk katmanda başlar, birkaç mikronla dizaynın çıkar. Baskıyı acele çekme isteğin yatağı saptırabilir ve kullanılamaz kılabilir. Önce basit şeylerle başla ve Robber Rex gibi sonra hızlan ta ki yazıcıyla beraber bir tecrübe kazan. Lütfen hangi gücün aşkıyla olursa olsun dur ve lütfen artık Yoda başları basma.

Filemon Schöffer

Filemon Schöffer

Filemon Schöffer ve onun ailesinin baskı alanındaki geçmişleri çok uzun yıllara dayanıyor. Yaklaşık 1450’li yıllarda Filemon’un büyük büyük büyük dedesi, Peter Schöffer, baskı işine geçiş yapıyor ve Almanya’da mühendis olarak çalışırken, Gutenberg ile ilk baskı makinesinin gelişimine yardımcı oluyor. Bir süre Schöffer ailesi bira üretimiyle uğraşıyor ama bu ailenin kötü bir şekilde anılmasına sebep oluyor. Daha sonra Filemon modern baskı sistemleriyle ilgili işler yapmak için adım atıyor, bu tabi ki 3D baskı. Filemon sahip olmuş olduğu fizik ve endüstriyel dizayn mühendisliği ile 3D endüstrisinde ileriye açılabilecek yeterli donanıma sahip olduğunu düşünüyor.

Web: 3dhubs.com

Onu twitterdan da takip edebilirsiniz.

İşe ilk önce yazıcını bilmekle başla.

Genellikle başlangıç zordur- bütün farklı ayarları test et, farklı şekillei farklı ayarlarla bas böylece yazıcını anlamaya başlayacaksın. Bu evrede, sonuçların belirgin olmasa da malzemelerini çok değiştirme. Büyük bir baskı testine Marvin‘le başlayabilirsin. (Burada bir video var).

Korkmamalısın, gerektiğinde söküp çıkar, bu tamir etmeyi öğrenmenin yegane yolu. Ayrıca tecrübe edinmenin de bir parçası. “sakin kal ve tamir et”.

Güç kullan. 3D ile ilgili online topluluklara katıl ve diğerlerinden bir şeyler öğren. Devlerin omzuna bas daha ileriye ulaşmak adına. Bu seni 3D baskı ile ilgili yolculuğunda hem vakitten tasarruf ettirir hem de farklı renkleri görürsün. Birden çok büyük ve özel yazıcı formları var. Bütün hepsinin içerisinde benim tavsiyem 3D hubs Talk.

Yapman ve denememen gerekenler Şu çok önemli, asla vazgeçme. Sen neredeyse bütün baskı dizaynlarını yapabilecek düzeydesin. 3D modelleme de baskının çok önemli olan bir parçası – bunu aklında tut.

Bu prensipleri aklında tut ve kendi baskını tasarla

ilk iş ince teli levhaya yapıştırmak- tutkal bunun için iyi bir seçenek.

Levhanın ayarlı olup olmadığından her zaman emin ol (ufak farklılıklar çok büyük bir etki yapar).

Değişen ince teller bazen birkaç soruna neden olabilir- itelemek sana yardımcı olabilir.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here