3 BOYUTLU YAZICIYLA YAPILMIŞ DÜNYADAKİ İLK ARABA

0
781

Kaliforniya  merkezli otomotiv şirketi Divergent Microfactories şirketinin kurucusu Kevin Czinger 3 boyutlu yazıcı ile yapılmış dünyadaki ilk arabayı tanıttı.

Divergent Microfactories şirketler grubunun Ceo’su Kevin Czinger: ”Toplum daha temiz ve daha çevreci arabaların benimsenmesi ve farkına varılması konusunda güzel gelişmeler kaydetti. Bu araçların üretimi çok masraflı  ama bu araçlar çevre dostu.” diye açıklama yaptı.

Şirket, araç üretimi konusunda yeni metotlar geliştirerek araç üretiminde devrim yapmayı planlıyor. Kevin Czinger ve çalışanları 3 boyutlu yazıcıda aracın dış çerçevesi için aracın karbon fiber dönme bileşenlerine bağlanabilen bir alüminyum menteşe üretti. Czinger: ”Bu yöntem araç üremindeki işlemleri en uygun hale getirerek geleneksel araç üretim yöntemlerine göre daha az yere ihtiyaç duyuyor. Böylelikle biz de üretim yaparken daha diğer şirketlere göre daha az küçük yer kullanıyoruz ,  bu yüzden şirketimizin adı ‘Microfactories’.”dedi.

Buna ek olarak, şirketin bu araba üretim metodu, malzeme ve enerji kullanımını önemli ölçüde azaltıyor, bu da sıradan araba üretimlerinde kullanılan malzemenin yarısından daha azına tekabül ediyor.

Şirketin 3 boyutlu yazıcıyla yapılmış  bu ilk arabası Blade, çevre dostu süper araba, olarak isimlendiriliyor. Enerji ve malzeme kullanımını azaltan Blade sıradan arabaların %10 ağırlığı kadar olmasının yanında güçlü ve dayanıklı olmasıyla da dikkat çekiyor.634.2 kg olan Blade 700 beygir gücünde çift yakıtlı bir motora sahip. Hem benzin hem de sıkıştırılmış doğalgaz ile çalışabilen bu araç 2.2 saniyede 60mph hıza çıkabiliyor.

Blade adındaki bu aracın satış için sayısının yeterli olduğu açıklanmasına karşın, Divergent şirketi 3 boyutlu yazıcı temelli araba üretme yöntemlerini franchise yöntemiyle diğer şirketlere satmayı düşünüyor. Böylelikle 3 boyutlu yazıcı ile yapılmış Blade (süper araba) isimli aracın daha hızlı ve etkili bir şekilde yayılması bekleniyor.

Şirket, franchise yöntemini benimsemesine karşın her yıl 10.000 tane 3 boyutlu yazıcı temelli arabayı kendisi üretmeyi planlıyor. Divergent şirketi süper araba ismini verdikleri bu aracın üretimini yapmak isteyen girişimci takımlara aracın üretimi için gerekli altyapıyı ve fabrikayı kurmakta seve seve yardım edeceğini söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here