3B Baskı Materyalleri

0
788

Teknolojinin ilk günlerinden beri kullanacağımız bir çok materyal keşfettik ve bu materyalleri şu an 3 Boyutlu yazıcılar için uygun hale getiriyoruz.

Farklı ülkelerden farklı materyalleri kolaylıkla temin edebildiğimiz için materyal konusunda yelpazemiz çok geniş. Bu materyaller üzerinde değişiklik yaparak farklı sektörlerde kullanılabilir hale getiriyoruz.

Biz bu yazımızda olaya geniş bir pencereden değil, daha çok genel olarak 3B basımında kullanılan maddelerden bahsedeceğiz.

 

Plastik

Genel olarak naylon veya poliamid kullanılır. Tozları sıkılaştırılarak filament şeklini alır. 3 boyutlu baskı için güvenilir bir malzemedir. Esnek ve dayanıklıdır. Doğal rengi beyaz olmasına karşın baskı öncesi veya sonrası renkli olabilir.

Kullanılan diğer maddelere değinirsek:

  • ABS:  Yaygın olarak giriş seviyesi yazıcılarda filament şeklinde kullanılır.Güçlü bir plastiktir ve renk aralığı çok geniştir. Filament şeklin yanı sıra iplik şeklinde de satılır.
  • PLA:  Biyo-bozulabilir bir madde olan PLA iki farklı şekilde kullanılır. DLP işlemleri için reçine,  FDM işlemi için ise iplik şeklinde kullanılır. ABS kadar dayanıklı ve esnek değildir. Güzel bir ayrıntı olarak şeffaf olanları bile vardır.
  • Laywood:   Ahşap/polimer bileşiktir. WPC olarak da adlandırılır. Giriş seviyesi 3d yazıcılar için özel olarak geliştirilmiştir. Filament şeklinde olur.

 

Metaller

Çok sayıda metal ve metal kompozit madde endüstriyel 3B baskı kullanılır. En yaygın kullanılanları alüminyum ve kobalt türevleridir.

En güçlü çeşitlerinden biri toz halinde olan ve sıkıştırılmış paslanmaz çeliktir. Doğal olarak gümüş gibi görünse de bronz veya altın etkisi yaratmak için farklı maddelerle kaplanır.

Bunun yanı sıra altın ve gümüşte 3B yazıcı ile basılabilir hale gelmiş ve kuyumculuk sektöründe etkili olmaya başlamıştır.

Geldik metallerimizin en güçlüsüne. Tabiki titanyum. Diğer metal çeşitleri gibi o da sıkıştırılmış toz halinde bulunur ve 3B baskı yapmak için uygun haldedir.

 

Seramik

Seramik nispeten yeni bir gruptur. Fakat çeşitli alanlarda başarılı olmuştur.  Fakat seramik malzeme kullanılırken unutulmaması gereken bir şey var. O da normal seramik nasıl işleniyorsa baskıda kullanılan seramiğinde aynı şekilde işlenmesidir (ateşler yansın).

 

Kağıt

MCOR Technologies tarafından sağlanan özel bir 3B yazıcı malzeme olarak kağıdı kullanır. Yazıcının pahalı olması bir eksi fakat malzemesinin ise standart A4 kağıt olması güzel bir artı.

 

Biyo Malzemeler

“Bilim insanları 3B yazıcı ile yapay organ yarattı” gibi haberleri okumuşsunuzdur. İşte bu parçalar biyo malzemeler dediğimiz malzemeler ile oluşturulur. Örnek olarak kemik,deri,et verilebilir.

 

Yiyecekler

Çikolatalar,şekerler,makarnalar vs. artık hepsi ile çalışmamız mümkün. Araştırmalara, şu ana kadar yapılanlara bakarsak gelecekte 3B yazıcımızdan yemek bile yiyebiliriz gibi duruyor.

 

Ve Diğer Malzemeler

En son olarak değineceğimiz malzemeler ise sizin oluşturabileceğiniz malzemeler. Şöyle ki Stratasys şirketinin oluşturduğu materyaller ile baskı yaptığınız sırada istediğiniz kombinasyonu oluşturabilir ve 140 dan fazla malzeme oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here