3 Boyutlu Baskının Avantajları

0
1311

3 boyutlu baskı , yerel veya kişisel bir endüstriyel düzeyde olup üretimi geleneksel yöntemlerle basitçe yapılamayan araçların yapımında kullanılır.

Diğer üretim şekilleriyle karşılaştırıldığında birçok avantajı bünyesinde barındırır.

 

KİŞİSELLEŞTİRME  

3D baskı süreçleri müşteri eksenli olanak sağlar.Müşterilerin bireysel ihtiyaçları ve isteklerine göre şekillenebilir.Aynı yapı odası içerisinde 3D baskısı gereği birçok ürün hiçbir ek ücret olmadan kullanıcının son ihtiyaçlarına göre aynı anda üretilebilir.

KARIŞIKLIK/KARMAŞIKLIK

complicated

3D baskısının ilerleyişi ile fiziksel yollarla üretilemeyen ya da üretimi karışık olan çok sayıda ürünün yapımı yaygınlaştı.Bu sayede etkileyici görsel efektlerle uğraşan tasarımcı ve sanatçıların yani ürünler ortaya koyması kolaylaştı.

Aynı zamanda sanayi uygulamalarında , bir önceki üretilen maddelerden daha hafif ve daha güçlü materyallerin geliştirilmesinde hayata geçirilmesinde önemli bir etkisi oldu .

Asıl kayda değer kullanımlar ise birincil öneme sahip havacılık sektöründe ortaya çıkmaktadır.

DAHA AZ ARAÇ

customization

Endüstriyel üretimde en önemli masraf , zaman ve ürün geliştirme sürecinde yoğun emek harcanan araçların üretimidir.Orta seviyenin altındaki uygulamalar için endüstriyel 3D baskıları ya da ilave imalat , alet üretimi ihtiyacını giderebilir.Doğal olarak daha az zaman harcanarak yoğun emek sarf edilmeden  üretimler sağlanabilir.

Ayrıca karmaşık geometri ve ile daha fazla uğraş gerektiren montaj süreci ve maliyeti isteyen  araçların özellikle montaj gereksinimlerini önlemek için bu baskılar kullanılabilir.

SÜRDÜRÜLEBİLİR / ÇEVRE DOSTU 

environmentally friendly

3 boyutlu baskı, hem kendi hemde üretim süreci açısından % 90 üzerinde çevresel verimliliği sağlayan enerji tasarruflu bir teknoloji olarak görünmektedir.Bu sayede daha az atık tüketimi sağlanır.Buna ek olarak üretilen ürünün işletim süreci boyunca diğer ürünlerle karşılaştırıldığında, azaltılmış karbon ayak izini empoze eden daha güçlü ama daha hafif bir tasarıma sahiptir.

Bütün bunlara ek olarak 3D baskısı, yerel üretim modeli yerine geçmesi açısından büyük umutlar vaat etmektedir.Yüksek hacimli nakliye ve sürdürülemez lojistik sorunlarını ortadan kaldırarak talep edilen ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanması büyük avantajdır.

Kaynak:  http://3dprintingindustry.com/3d-printing-basics-free-beginners-guide/benefits-commercial-value/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here