3D Baskıya Giriş, Temel Sorular

0
3077

1. 3D baskı nedir?
Masaüstü üretim veya katkı üretim olarak da bilinen 3D baskı, 3D modellemesi yapılan bir nesnenin somutlaştırma sürecidir. Dijital 3D model STL formatında kaydedilir ve ardından 3D yazıcıya gönderilir. Yazıcı ise bu modelin baskısını katman katman alır. Bu katmanları birleştirerek 3D bir nesne haline getirir.

2.3D baskı teknolojileri
3D baskıda kullanılan birkaç teknoloji vardır. Bu teknolojilerin arasında temel farklar genelde katmanların oluşturulma ve birleştirilme sürecinde ortaya çıkar.

3D Baskı için kullanılan teknolojilerin en popülerleri arasında SLS (lazer ile seçici katılaştırma), FDM (erimiş depozisyon modellemesi) ve SLA(stereolithography) yer alır. SLS ve FDM, katmanları oluşturmak için erimiş veya yumuşatılmış materyalleri kullanır. Aşağıdaki videoda ise erimiş materyallerin lazer ile nasıl parça parça katılaştırıldığını gösteriyor.

 

 

Bu video FDM’in nasıl çalıştığını gösteriyor.

 

 

 

Bu videoda ise SLA sürecinin nasıl geliştiğini gösteriyor.

Kullanılan teknolojilerde ise göz önünde bulundurulan konular baskı hızı, modelin baskı maliyeti, baskı için kullanılan materyallerin maliyeti, seçenekleri ve renk kapasiteleridir.

3.3D Baskının Geçmişi- Önemli Gelişmeler

5 Ekim 2011, Roland DG Şirketi iModela iM-01 modelini tanıttı.
Eylül 2011, Viyana Üniversitesi daha ucuz, daha hafif ve daha küçük bir yazıcı geliştirdi. En küçük yazıcılar 1.5 kg gelmekte ve 1200 Euro bir maliyeti bulunmakta idi.
Ağustos 2011: Southhampton Üniversitesi mühendisleri tarafından 3D yazıcı ile yapılan ilk hava aracı yapıldı.

4. 3D Baskının Uygulama Alanları
3D baskının en önemli uygulamaları sağlık sektöründe olmaktadır. Cerrahlar 3D baskı ile hastalarının vücut parçalarının örneklerini üretebiliyorlar. 3D baskı teknolojisi birkaç çizik ile bunu yapmayı mümkün kılıyor. Tasarımcılar ve geliştiriciler düz bir ekranda tasarladıkları parçayı bu teknoloji ile ellerinde tutacakları somut bir nesneye çeviriyorlar. Günümüzde oyuncaklardan tutun da uzay gemileri ve füze mermi parçaları bile 3D baskı ile yapılıyor. Bu teknoloji aynı zamanda mücevherat, sanat, mimari, moda dallarında kullanılıyor.
3D baskı ile standardın dışına çıkmış birkaç örnek izleyelim:

3D Baskı ile üretilen ilk araba

~İlk Çikolata Yazıcı

3D Baskı ile üretilen ilk bikini

 

 

5. 3D Yazıcı nedir?
3D yazıcılar bildiğimiz 2D yazıcılar gibi değildir. 3D yazıcıda bir obje 3 boyutta oluşturulur. 3D model, katman katman oluşturulur. Bu yüzden bu süreç hızlı üretim veya 3D baskı olarak adlandırılır.
Günümüz yazıcılarının çözünürlüğü 328 x 328 x 606 DPI (xyz) ve 656 x 656 x 800 DPI(ultra-HD) (xyz) arasındadır. Bu çözünürlük model baskısı esnasında 1 inçte(2.54cm),  0.025mm – 0.05mm doğruluk sağlar. Modelin büyüklüğü ise 737mm x 1257mm x 1504mm ebatlarında olabilir.
3D yazıcıyı evlerinde kullanmak isteyen kullanıcılar için en büyük engel hâlâ 3D yazıcının maliyetidir. Diğer bir engel ise 3D baskının saatler, hatta günler alabilmesidir.( tabii bu süre modelin çözünürlüğü ve teferruatlı oluşuna göre değişir.) Bunlar bir yana profesyonel yazılımlar ve profesyonel tasarımlar yüksek ücretlere mâl olmakta.
Bu yüzden 3D yazıcılara alternatif olarak, yazıcıyı hobi olarak kullanmak isteyenler için üretilmiş daha ucuz yazıcılar var. Bu yazıcıların kullandığı materyaller de orantılı olarak daha ucuz. Fakat bu yazıcılardan ticari bir yazıcıdan alınan verimi ve çözünürlüğü beklememek lazım.

 

6. Hızlı prototipleme makineleri ve 3D yazıcı arasındaki farklar nelerdir?
3D yazıcılar prototipleme makinelerinin hızlı versiyonu olarak düşünülebilir. Daha düşük fiyatlı ve yapabilecekleri sınırlı olan prototipleme makineleri gibidir. Prototipleme makineleri de yıllardır otomativ ve havacılık endüstrisinde kullanılan bir teknolojidir.
Genel olarak 3D yazıcılar prototipleme makinelerine göre daha küçüktür. Daha çok ofis kullanımı için uygundur. Çünkü daha az enerji harcar ve daha az yer kaplar. Daha küçük ve ucuz objeleri naylon veya plastik gibi maddelerle yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda 3D yazıcıların daha küçük parçaları yapabildiği anlamına da gelir. Protipleme makineleri en az 10 inçlik bölmeler oluşturur, 3D yazıcılarda ise bu bölmeler 8inç’e iner. Buna rağmen 3D yazıcılar, prototipleme makinelerinin sahip olduğu doğrulama, tasarımı onaylama, prototip oluşturma ve bilgi paylaşma gibi fonksiyonların hepsine sahiptir.
Sonuç olarak 3D yazıcılar kullanımı kolay, kendi maliyeti ve çıktı maliyeti daha ucuz olan aygıtlardır. Marketlerde satılan kendin-yap setlerinden alarak daha ucuza yapabileceğiniz bir şeyi profesyonel bir prototip makinesi alarak yapmak mantıklı bir hareket değildir. Çünkü 3D yazıcıyı 1000 dolar ve daha aşağısına alabilecekken prototipleme makineleri 50.000 dolar civarındadır.
Son olarak 3D yazıcılar prototipleme makinelerine göre doğruluk oranı daha düşüktür. Çünkü kullandığı maddeler daha sınırlı ve daha ucuzdur.

7. 3D Yazıcı ile neler yapabilirsiniz?
3D baskı dünyasında “çizebilirsen yaparsın” minvaline kullanılan bir söz vardır. Aşağıdaki videoda 3D yazıcı ile neler yapabileceğinizi gösteren bir video bulunmakta. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz alperotti‘nin yazdığı “3D yazıcı ile neler yapılabilir?” adlı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

8. 3D Yazıcıları kimler yapıyor?

Endüstriyel 3D yazıcı üreticileri
Stratasys 
3DSystems 

Evde kullanılabilecek 3D yazıcı üreticileri
Reprap 
Makerbot Industries
Ultimaker
Fab@Home 

9. 3D yazıcının maliyeti ne kadardır?
Şu linkten ticari ve kişisel yazıcıların fiyat karşılaştırmalarının bulunduğu güzel bir tabloya ulaşabilirsiniz.

10.3D Baskı için hangi malzemeler kullanılıyor?
Birçok malzeme kullanılabilir. Örnek olarak şu malzemeler verilebilir: ABS plastik, PLA , poliamit(naylon), cam, stereolithography malzemeleri(epoksi reçineleri vs.), gümüş, titanyum, çelik, vax, fotopolimerler, polikarbonat.

 

Ayrıca bakınız:

3B Baskı Materyalleri

12. 3D Tasarıma yeni başlamış bir kullanıcı için hangi programlar kullanılabilir?
Eğer 3D tasarıma yeni başlayacaksanız ücretsiz programlar sizin için daha idealdir. Ücretsiz 3d tasarım programları:
Google SketchUp – Eğlenceli ve ücretsiz bir programdır. Kullanımının oldukça basit olmasıyla bilinir. Google SketchUp ile modeller oluşturmak için kısa sürede nasıl kullanıldığını öğrenebileceğiniz bir kaç araç ile kenarlar ve yüzler çizersiniz. Push/Pull aracı ile de herhangi bir düz yüzeyi 3 boyutlu bir forma dönüştürebilirsiniz. Ayrıca Google Earth ile de beraber çalıştığı için Google Earth haritalarından havadan çekilmiş bir görüntüyü alıp SketchUp ile 3D bir forma dönüştürebilirsiniz.
3Dtin – En basit 3D yazılımlarından biridir. Direkt olarak web tarayıcınızdan kullanabilirsiniz.
Blender – Blender, GNU lisansı altında birçok sistemde kullanılabilen açık kaynak kodlu bir 3D içerik oluşturma programıdır. Not a Number Technologies(NaN) ve Hollandalı bir animasyon stüdyosu olan NeoGeo tarafından oluşturulmuştur. Birçok güzel özellik barındıran üst düzey bir programdır.
OpenSCAD – OpenSCAD 3D CAD objeler yapmak için kullanılan bir programdır. Linux/UNIX, MS Windows, Mac OS X platformlarında hizmet veren bir programdır. 3D tasarımın artistik özelliklerinden çok CAD çizimleri yapmak için tasarlanmıştır.
Tinkercad – Tinkercad 3D tasarımlar yapmak için yeni yollar geliştiren bir firmadır. Yalnızca üç temel aracı kullanarak birçok yararlı obje tasarlayabilirsiniz. Hazırladığınız tasarımı STL formatında kaydedip çıktınızı alabilirsiniz.
123D Creature – iPad üzerinden de hizmet verebilen daha çok amatör kullanıcı kitlesini hedefleyen bir programdır. Sitemizde bu program ile ilgili daha geniş bilgi alabileceğiniz bir yazımız da bulunmaktadır:

123D Creature ile 3D Modellemeye Başlayın

 

13.3D Tasarım tecrübem yok, öğrenmem ne kadar zaman alır?
3D modellemeyi Rhine, Blender veya SketchUp gibi programları kullanmayı öğrenerek öğrenebilirsiniz. Bu programlarını alışmak haftalarınızı alabilir. Profesyonel olmak için ise çalışmanıza ve pratik yapmanıza bağlı olarak en az yarım yıl gerekir.

14.İnternetten hazır 3D modelleri nereden indirebilirim?
Burada bazı 3D model veritabanları bulunmakta:

3D Marvels
3D Via
GrabCAD
Google 3D Warehouse
Ponoko Product Plans
Shapeways 3D Parts Database
Thingiverse
Turbosquid: Free objects

15.Online 3D baskı servislerini nereden bulabilirim?
Dünyaca ünlü baskı servisleri şunlardır: Sculpteo, Ponoko ve i.Materialise ‘dır.

16- Kendi 3 boyutlu yazıcınızı yapmak istiyorsanız, Hüseyin YİĞİT arkadaşımızın sizler için hazırladığı şu sayfadan başlayabilirsiniz:

3 boyutlu yazıcı yapımı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here