3D Yazıcı ile Köprü İnşaası

0
1046

Bir 3D yazıcı; kanalın üzerine çelik bir köprü inşa etmek gibi, herhangi bir doğrultuda ilgili malzemeyi kullanarak bir oluşum sağlayabilir. Bunun ilk örneği Amsterdam’daki bir kanalın üzerinde hayata geçiriliyor.

 

3

 

 

Önce 3D yazıcı ile yapılmış ev başarıldı. Muhtemelen bir sonraki adım daha ilgi çekici ve daha karmaşık olacaktır. Amsterdam’lı bir 3D yazıcı şirketi devrim niteliğinde,çok eksenli ,havada çeşitli yapılar inşa edebilen bir 3D yazıcı geliştirdi. Şirketin planı bu yazıcı ile şehrin kalbindeki bir kanalın üzerine köprü inşa etmek.

MX3D firmasının internet sitesinde “Biz yaptığımız araştırmalarla neredeyse her şekilde güzel,fonksiyonel objeler üretebilen ,çığır açan, verimli bir robotik teknoloji geliştirdik. ” yazıyor. Firmanın en son testi; robotlarının, yazılımlarının, mühendislerinin ve sanatçılarının neler yapabileceğini göstermek için özel bir mekana dallı budaklı,süslü ve karmaşık bir yapıda metal bir köprü yapmak.

Köprü, Mataerial 3D Printer(MX3D-Resin) ve hızlı yapı inşaalarına imkan vermek için MX3D-Resin’in kaynak ile birleştirilmiş hali olan MX3D-Metal ‘in sanatçı ve tasarımcısı olan Joris Laarman tarafından tasarlanacak.

Bu teknik çeliksiz köprü yapımı için kullanılacak. Çelik yapılarda çeliğin ana hatlarını oluşturmak için erimiş metalin küçük parçaları lehimlemede kullanılır. Çoklu hat ile yapılan yapılarda, yazıcı kanalın üzerini kendi desteğiyle bağımsız bir şekilde baştan başa kapatacak kadar güçlü ve karmaşık bir yapı yapılmasına imkan verecek.

2
Köprünün Taslak Çizimleri

Laarman:”Ben dijital üretimin ve yerel üretimin geleceğinin bu yeni  sanatta olduğuna güçlü şekilde inanıyorum.”

“Bu köprü; 3D yazıcıların, şekillerin eşi görülmüş özgürlüğüyle fonksiyonel ve sürdürülebilir malzemelerle büyük ölçekli ürünlerin dünyasına nasıl girebileceğini gösterecek. Köprünün ihtiva ettiği sembol en iyi dünyayı ortaya çıkarma adına  eski şehirlerle geleceğin teknolojisi arasında bağ kurmak için çok güzel bir yapı. ”

Takım içiçe geçmeli metalik bir yapı inşasında bu robotik yazıcıyı başarılı bir şekilde tamamladı ve test etti. Takım köprü için bir hat boyunca birlikte çalışacak iki robot olmasını planlıyor, bu robotlar iki kıyıdan karşılıklı olarak çalışmaya başlayacaklar. Bu işi için yapılan animasyonda toplamda 4 robot kanalın iki yakasında ortada buluşma amacıyla birlikte çalışıyor, bu yöntem şüphesiz ki köprünün üzerinde daha az baskı oluşturmaya yardımcı olacaktır.

MX3D firması ayrıca dirsekli yay şeklinde tasarlanan birçok tasarımı görücüye çıkardı ancak son tasarım henüz yayınlandı. MX3D firması köprünün tam yerinin  çok yakında açıklanacağını söyledi.

Köprünün inşaasının Eylül’de başlaması planlanıyor.

Kaynak: http://www.cnet.com/news/gravity-defying-3d-printer-to-print-bridge-over-water-in-amsterdam/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here