Alyuvarlardan daha küçük objeleri yazdırabileceğiniz bir 3D yazıcı

0
150

Bilim adamları alyuvarlardan daha küçük objeleri yazdırabileceğiniz bir 3D yazıcı üretti. Bu teknolojiye gelince, en etkileyici boyutlar her zaman yelpazenin zıt uçlarındaymış gibi görünüyor. Bir yandan 3D baskılı lüks evler devrimci yeni bir gelişme olarak dalgalar yaratırken, bir diğer yandan, Güney Kore’de bir takım, aynı derecede büyük (fiziksel olarak çok küçük olsa da)başarılarıyla önemli bir ilgi topluyor. Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları katmanlarda özel mürekkepler kullanarak sadece 0.001 milimetre büyüklüğünde küçücük 3D yapılar geliştirdi. Tek bir insan alyuvar hücresinin 0.006 ile 0.008 milimetre arasındaki büyüklükte olduğunu düşünürsek bu yeni yazıcılarla beraber gerçekten mikroskobik nesneleri yazdırıyorsunuz.

Aslında bu 3 boyutlu yazıcılar Amerikalı tüketicilerin alışık olduğu mürekkep püskürtmeli yazıcılar ile aynı mantıkta çalışıyor, ancak günlük kartuş yerine elektro hidrodinamik mürekkep püskürtmesi ile minik 3D nesneleri birbirine bağlamak için kemerli köprüler, zig-zaglar ve sütunlar oluşturacak çok özel bir mürekkep kullanıyor.

Milyar dolarlık fikir : 3D baskılı cildin geleceğin büyük sanayi eğilimi olması bekleniyor

Piyasadaki mevcut 3D yazıcılar pürüzsüz ve daha fazla kesinlik isteyen objelerin üretiminde bazı sorunlar yaşıyor ancak bu yeni yazıcılar yüksek hassasiyetle çalışarak bu sorunu ortadan kaldırabilir. Ayrıca bu yazıcılar küçük boyutlarda anahtar, bilgisayar çipi, elektronik devreler ve bunlar gibi teknolojide küçük boyutlarıyla avantaj sağlayacak ürünlerinin üretiminde kullanılabilir.

 

Park Jang-ung, önde gelen malzeme bilimi ve mühendisliği profesörü, bu yeni teknolojinin “3D baskı araştırma alanında yeni bir paradigma” sağlayacağına inanıyor.

Park sözlerine şöyle devam ediyor,” Mevcut ultra ince yarı-iletken üretim prosedürü ile 3D modellerinin üretiminde güçlükler vardı ancak bu yeni teknoloji ile yüksek çözünürlükte ürünler geliştirilebilir. Teknolojinin, araştırmalarda 3D baskı ve giyilebilir elektronik cihazları kullanarak yeni bir paradigmaya sahip olduğuna inanıyoruz.

“Büyük olan her zaman iyi değildir ve 3D baskının bu son formu gerçekten ikna edici olacak.”

Kaynak: http://www.digitaltrends.com/cool-tech/3d-printer-prints-smaller-than-red-blood-cells/#/5

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here