TACT: DÜŞÜK MALİYETLİ, GELİŞMİŞ PROTEZ EL

1

23

4 5

 

Bu makalede sizlere nasıl  Tact  – düşük maliyetli, açık kaynaklı protez el- yapılacağını göstereceğim.  Tact,  diğer açık kaynak protez el modellerini  çeşitli şekillerde  aşar:  Tüm malzemeleri hesapladığımızda tutarın fazla olmadıgını göreceğiz (Yalnızca  miyoelektrik kontrolü eklemek biraz masraflıdır).Tek  elinizle ve bir kelepçe (mengene)  ile tüm malzemeler monte edilebilir, 30000 – 40000 $’lık protez ellerle aynı performansa ulaşır, miyoelektrik (kas) kontrolü ile kullanıldığında kolayca hassas ,  dengeli ve güçlü tutuş vs. gibi pek çok farklı görevi yerine getirir. Bu iddialar  bir sonraki adımda ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Bu makalede hangi malzemelere ihtiyaç vardır,el nasıl basılır, nasıl monte edilir  ve kontrol etme önerileri nelerdir sizlere göstereceğim.

Adım 1: Performans Karşılaştırması

33

7

8

9

 

10

Tact – Ticari Cihazlar Karşılaştırması

Tact 30000-40000 $ değerindeki ticari protez ellerle aynı performansı sergiler  ve diğer açık kaynak ellere kıyasla daha gelişmiştir.  Yukarıdaki İlk grafikte Tact ve i-Limb (pahalı ticari bir cihaz) arasında yapılan bir motor karşılaştırması  görüyorsunuz. Motorların performanslarına dikkat ederek, aynı çıkış gücüne sahip fakat  daha az maliyetli motora sahip bir ticari cihaz olarak   i-Limb’i seçtim. İkinci tabloda gösterildiği gibi  30000-40000 $ değerindeki  el  aralığı içinde bizim elimiz,  parmak ucu ile  kuvvet  uygulamamıza  müsaittir.  Ayrıca  protez çalışmalarında  Tact’in  ticari cihazlara göre çok daha yüksek bir hıza sahip olduğundan  bahsedilmiştir;  düşük vites özelliği  sayesinde  günlük eylemleri gerçekleştirirken nesnelerin kolay kavranmasına yönelik  daha fazla verim elde etmemizi  sağladığını  da görürüz.  Son tablodaki boyut ve ağırlık özelliklerine genel olarak baktığımızda; Tact’in diğer cihazlarla  aynı boyutta ve hatta 3D baskının gerektirdiğinden çok daha hafif olduğunu bize göstermektedir.

Tact- Açık Kaynak Cihazları Karşılaştırması

Bütün bu karşılaştırmalar bize  Tact’in  açık kaynak  Dextrus eline  kabaca 2. 5 kat karşılaştırılabilir kuvvet  uyguladığını  ve kabaca  yarım avuç içi kalınlığına sahip,  ayrıca % 20 daha az ağırlıkta olduğunu gösteriyor.  Bunlar protez kullanıları  için çok fazla arzu edilen  özelliklerdir. Buna ek olarak, son görüntü  Tact’in bir parmağında dört buçuk bağlantı olduğunu gösteriyor. Bu bağlantı parmağın iki ekleminin  düzgün orantılı olmasını sağlar;  elin çalışırken her zaman güvenilir ve  tutarlı performans  sağlamasına yardımcı olur.  Dextrus gibi birçok açık kaynak tasarımı   yakın bir yere  kaldırabilmek için parmak boyunca  sinirleri olan tek bir tendon kullanır. Bu durum  özellikle  nesneleri kavrarken farklı zamanlarda rastgele eklemlermiş  gibi birbirine yakın sarsıntılı hareketlerle  değişik bir şekilde sonuçlanır.

 

Değiş – Tokuş

Bu açıklamalardan yararlanarak Tact,  diğer tüm ellere göre ciddi bir avantaj gibi gözükse de bu sonuca ulaşmak için çeşitli takaslar yaptık. 3D baskılı parçaların ve mekanik işlemlerin oluşumunun en büyük zayıflığı budur.  Sağlam enjeksiyon döküm ile ticari myoelektrik ellerin metal dişlileri karşılaştırıldığında,  Tact çok daha kolay zarar görür (ancak aynı zamanda çok daha kolay tamir edilir).  Buna ek olarak dişlinin  eksikliği  geri dönebilir olmamasıdır ve  elin  enerji verimliliği  çok azdır,  malzemeleri tutarken  güç sürekli olarak tüketilmektedir.

Adım 2: Parça Listesi

15

1314

Girişte bahsedildiği gibi, bu el satışa hazır toplu elemanlar ve 3D-baskı kullanarak yapılabilecek şekilde  tasarlanmıştır. Yukarıdaki görüntülerde her eleman  için gerekli tüm parçaların, satıcıların  veya parça numaralarının  tam listesini bulabilirsiniz. Çevrimiçi listeler değişken olduğundan size özel linkler veremiyorum ama temel bir aramayla tüm bileşenleri bulabilirsiniz. Elinizdeki parçalarla onların yerini değiştirmekten korkmayın.

Listeye ek olarak gereken birkaç araç gereç bulunmaktadır :

Vida türüne göre yıldız veya düz tornavida ucu, iki adet iğne burun pense, yapıştırıcı ve tel kesme aletleri.

3D baskı elemanları için bir Replikatör (Çoğaltıcı) 2X  kullandım, ancak herhangi bir 3D yazıcı bu bileşenleri yapabilme  yeteneğine sahiptir. Eğer herhangi bir bağlantınız yoksa, gönderilen dosyaları çevrimiçi  alıp, size basılmış parçalar postalayacak  bir şirket kullanmayı düşünebilirsiniz. Tact el parçaları yapmak için gerekli tüm STL dosyaları  bunun için oluşturulmuş  Github  sayfasında  bulunabilir. Github sayfasına yeni olanların temel bilgi yazısını okumasını tavsiye ederim.

Ben makara hariç tüm elemanları % 10 dolgulu ve  0,2 mm (200 mikron) çözünürlükte bastım. Böyle yapmak,  baskıların yeterince  güçlü ve  daha hızlı olmasına yardımcı olur. Makara  baskı aygıtınızın üretebildiği en  iyi çözünürlükte ve en yüksek dolguda basılmalıdır. Toplam baskı süresi yaklaşık 14 saat sürdü. Sipariş ettiğiniz tüm parçalar ve 3D baskı elemanları elinizdeyse artık  montelemeye hazırsınız.

Adım 3: Parmakların Montajı

12

 

16 17

 

18  19  20

 

21

 

22  23

Başparmak dahil olmak üzere tüm parmaklarda aynı temel montaj yapısı takip edilir ve aynı elemanlar kullanılır. Yukarıdaki resimleri sırasıyla takip ederek montajın her adımını (her adım için bir paragraf) kontrol edebilirsiniz. Sıkışırsanız başvurabileceğiniz, montaj talimatları içeren  başka bir pdf’i de Github sayfasına ayrıca ekledim.

1.Öncelikle çelik kablonun boyunu ölçün, sonuna bir düğüm atın ve kaymadığından emin olduktan sonra yapıştırıcı ile noktalayın.  Makarayı alın, daha küçük olan delikten kabloyu üst tarafına doğru çekin böylece makaranın dış çapından başlayın  ve  makara  çapının içinden dışarı doğru ittirin.  Şimdi kablonun kalanını, deliğin dışında solda olacak şekilde düğüme kadar çekin.  Kablonun serbest ucunu makaranın büyük deliğine doğru gönderin, makaranın iç çapından  başlayıp  dış kenarından çıksın.

  1. Bir motor alın ve motorun milini, makaraya uygun biçimde üzerine basın. Makaranın düz kısmı ile motor milinin düz kısmınının düzgün dizildiğinden emin olun. Eğer doğru hizalanmamış ise makaraya  zarar verebilirsiniz.
  2. Şimdi, motor gövde parçasını alın. Büyük açılışın kısmının her  iki tarafındaki  küçük deliklere iki adet 6mm M2 vidayı  takın.  Motor / makara birleşimini büyük delikten yukarı doğru itin ve motoru gövdeye  vidalayın.
  1. Parmak ucu kısmını ve eklemi bir araya getirin. Parmak ucu parçasındaki yuvaya eklemi birer tane 12mm M2 vida ve somun kullanarak  sabitleyin. Yeterli serbestlikte dönecek kadar gevşek olduğundan emin olun.
  2. Şimdi parmağın alt kısmını alın ve eklemi parmak kombinasyonunun içine kaydırın.  Yönlendirmesini  seyredin.  20mm M2 vidayla  parmak ucu kısmında kalan deliğe doğru iki parmak parçasını birbirine vidalayın.
  3. Kısmen birleştirilmiş motor gövdesini ve parmak parçalarını alın ve eklemin serbest ucunu 12mm M2 vidayla motor gövdesindeki  uygun deliğe  takın. Bunu yapabilmek için parmağı tamamen eğmek zorunda kalacaksınız.
  4. Şimdi parmağın alt kısmında kalan delikle motor gövdesinin kalan deliğini 20mm M2 vida ile yapıştırın.
  5. Şimdi kalan kablo uzunluğunu motor gövdesinin içine doğru ve alt parmak parçasının silindirik kısmından yukarı doğru uzatın. Teli kıvırın veya çelik kabloya bir düğüm atın ve daha dayanıklı olması  için düzgünce tutkallayın.  Kablonun fazla kısmını tel kesici  kullanarak kesin.
  6. Bu parmak için uyguladığınız montaj işlemini başparmak ve diğer tüm parmaklar için de tekrarlayın. Yalnızca  başparmağın farklı bir parmak ucu parçası  var ancak gerisinin aynı kaldığına dikkat edin.  Tüm parmaklar monte edildikten sonra, her iki el parçalasını alıp onları düz bir şekilde koyun. Bir tanesinin  4 deliği olduğunu unutmayın. Bu taraf elin arka yüzüdür. Bu bölümde  tüm motorları sıralayın ve  birer  adet  6mm M2 vida kullanarak her birini  arka yüze yapıştırın. Sonra ön yüzü  alın ve  6mm M2 vidalarla  iki uygun parmağı ön yüze vidalayın.

Adım 4: Baş Parmağın Montajı

24

 

25  26

 

27  30

 

  1. Tamamlanan baş parmağı elin yapısına monte edebilmek için öncelikle basılan parçardan servo ve servo tutacağını bulun. İkisinin birbirine uygun basılması gereklidir.
  2. Sonra servo ve başparmağı birbirine bağlayan küçük parçayı alıp onu bir adet 6mm M2 vida ile başparmak parçasındaki uygun deliğe takın.
  3. Şimdi baş parmağın dirseğini servonun üzerine iki adet vida kullanarak monte edin. Bu birleşimi elin diğer dört parmağı içeren ön yüzünün üzerine iki adet 6mm M2 vida ile takın.

Böylece  elin mekanik yapısını tamamlamış oldunuz.

Adım 5: Elin Kontrol Edilmesi

31

 

32  33

Genellikle gelişmiş protez cihazlar kullanıcının kasları tarafından verilen küçük gerilimleri  okumak için,  elektromiyografi (veya EMG) sinyalleri  denilen miyoelektrik kontrolü kullanır. Bu gerilimlerden, kullanıcının önkol  etrafındaki hangi kaslarının esnediğini söyleyebiliriz  ve sonrasında kavramak için hangisini  kullandığını belirleyebiliriz. Bu durum,  karmaşık 8 kanallı EMG çipi ve lineer diskriminant analizi denilen bir makine öğrenme algoritması kullanılmasını  gerektirir. Bu yaklaşım elektronik ve bilgisayar bilimi ile ilgili  bir sürü ön bilgi  gerektirir; size açıklama sağlamasını umarak daha sonralarda eli basitçe  kontrol edebilmeniz için birkaç yol önereceğim.

Mikrodenetleyicilerin kullanımının kolay olması için  halihazırda kurulmuş tek kanallı EMG kartları,  bir arduino gibi  teknoloji şirketleri tarafından üretilmektedir.  Sattıkları kartlar  hem ucuzdur hem  de onları kurmak için çok fazla açıklamaları vardır. Aslında bu şirketler  kontrol nesnelerini nasıl uygulanacağını  gösteren çeşitli birkaç açıklaması vardır. Onların ürünlerine göz atmanızı ve kontrol etmenizi kuvvetle tavsiye ediyorum. Bilgisayar bilimi ile ilgilenen insanlar için elleri farklı pozisyonlarda hareket ettirmenin bir başka yöntemi ise  PID denetleyici, veya anahtarlar  veya düğmeler ile basit bir PI / P / PD kontrol sistemi yapmaktır.

Bir başka alternatif yöntem olarak  sesle kontrol kullanabilirsiniz ayrıca açık kaynaklı robot eli tasarımının nasıl çalışılacağını da gösterdim.

Cihazı inşaa ederken iyi şanslar diliyorum ve onu ihtiyacı olan birinin  kullanacağını umuyorum.

 

İlgili Video :

Vulcanus V1 Kendini Kopyalayabilen (Reprap) 3D Yazıcı

 

234

 

Merhaba, 1000 tl ‘den daha düşük bütçeyle profesyonel bir 3D yazıcının nasıl yapıldığını bu yazıda size göstereceğim.
Yazıda anlatılan yazıcı genç yaşta birinin tek başına yapabileceği düzeydedir. “Vulcanus V1” -3D-yazıcı CoreXY’ye dayanmaktadır. Bu durum, değeri yüksek bir yapım olacağı anlamına gelir.
Özellikler:
– Boyutlar: 44cm x 44cm x 60cm
– Yapı Hacmi : 20cm x 20cm x 26cm
– Baskı Hızı: 300 mm /s denedim ama daha yüksek değerleri de deneyebilirsiniz
– Çözünürlük: 0.05 mm’ye kadar
– Elektronik: Motor sürücüsüyle Rampalar 1.4 TMC2100 1/256

Yakında gelecek güncellemeler:
– 32bit Elektronik
– Kapalı inşa bölmesi

Adım 1: Parçalar: Mekanik

5

 

678

 

9

 

Alüminyum Ekstrüzyonlar :
-16 x 40cm Alüminyum Ekstrüzyon 20x20mm
-4 x 60cm Alüminyum Ekstrüzyon 20x20mm
-2 x 29,5cm Alüminyum Ekstrüzyon 20x20mm
-2 x 28cm Alüminyum Ekstrüzyon 20x20mm
Somunlar ve Cıvatalar:
-Somunları 160x M5 ekstrüzyonla yapabileceğiniz gibi normal yapılmış bir altıköşe somun da  kullanabilirsiniz.(resme bakınız)
-120x M5x10mm cıvata
-30x M5x12mm Cıvata
-8x M5x25mm Cıvata
-2x M8X 31,5cm dişli çubuk
– Birkaç M4 altıköşe somunlar
– 100 parça M4 kare somun
– 100 parça M4 X 6mm Cıvata

Lineer Hareketler:
2x 33cm 8mm pürüzsüz çubuklar
2x 34,7cm 8mm pürüzsüz çubuklar
4x 36cm 8mm pürüzsüz çubuklar
16x LM8UU Rulmanlar
17x 624 Rulmanlar
2x GT2 Kasnak + 2m GT2 Kemer
2x Eksen 5mm’den 8mm’ye bağlantı kolu
MK7 Sürücü Dişlisi

İsteğe bağlı:
Bazı alüminyum levhalar (Hurdacıda bulunabilir)
Adım 2: Parçalar: Elektronik

 

10

 

– 5x Nema 17 Step Motor
– 1x Arduino Mega 2560
-1x Ramps 1.4
-1x Mk2b Isıtıcı tablası
-1x E3D V6 Isıtıcı uç 1.75mm
-2x A4988 Motor sürücüsü
-2x TMC2100 Motor Sürücüsü (Watterott )
-1x 100k Termistör
-1x 2004 LCD
-1x Döner enkoder
-3x 40mm Fan
-2x 80mm Fan
-3x Endstoplar
– ATX- PSU- 16A ya da daha fazlası ile
-Teller + Dirençler

İsteğe bağlı:
Led Şeritler
Octoprint için Raspberry Pi

Adım 3: Parçalar: Yazdırılan Parçalar

 

11

Yazdırılan parçaları Thingiverse’den indirebilirsiniz
1x “Gergi Kemeri”
44x “2020 Köşe Profil”
1x “Direct Drive Kelepçe ısıtıcı uç”
1x “Direk Drive Motor”
1x “Isıtıcı Uç Fanı”
1x “Endstop ile Ara Çarkı”
1x “Ara Çarkı” (Yansıtılmış)
2x “Motor” (1x normal 1x yansıtılmış)
1x “X-carriage”
2x “X-end civata”
2x “X-end Somun”
4x “Z-Eksen LM8UU Cıvata”
4x “Z-Eksen LM8UU Somun”
2x “Z Ekseni M8 Somun”
2x “Z Motor”
8x “Z-Rodclamp” (Çubuk Kelepçe)
8x “Z-Rodholder” (Çubuk tutucu)

Adım 4: İlk aşama monte edin : Diğer aşamalar için temeller

 

12

İhtiyacınız olan şeyler:
-4x 40cm Alüminyum Ekstrüzyon
-12x Basılan Bölüm “Köşe profili 2020”
-24x M5x10 vidalar
-24x M5 T-slot somun

Ne Yapacaksınız :
Boş bir alanda her şeyi sıkıca birleştirin.
Bu adımları dört kez tekrarlamanız gerekir çünkü, bu yazıcının dört “Aşama”sı vardır.
Adım 5: İkinci Aşamayı monte edin : Z-Motor

13

14

İhtiyacınız olan şeyler:

-Adım 4 ‘ten Temel Aşama
-10x M5x10mm vidalar
-8x M5x12mm vidalar
-16x M5 T-Slot Somun
-8x M4x20mm vidalar
-8x M4 Altıköşe Somun
-8x M3x 10mm Vidalar
-4x Basılan Bölüm “Z-Rodholder”
-4x Basılan Bölüm “Z-Rodclamp”
-2x Basılan Bölüm “Z Motor”
– 2x Nema 17 Step motor
-Birkaç alüminyum plaka
-20x M4x6mm vidalar
-20x M4 kare somunlar

Ne Yapacaksınız :
– “Z-Rodholder” ı, “Z-Rodclamp” ile vidalayın. Sonra onları yapıya M5x12mm vidalarla monte edin ve hepsini sıkın.
-Birkaç M3x 10mm vidayla Nema 17 Step motoru “Z-Motor”a vidalayın. Bundan sonra onları yapıya birkaç M5x10mm vida ile monte edin ve hepsini sıkın.

Adım 6: Extruderi Birleştirin

15

16

İhtiyacınız olan şeyler :
Basılan Parçalar:
-1x Bükülmüş blok
– 1xBasılan bölüm “Direkt Drive”
-1x Basılan bölüm “Direkt Drive ısıtıcı uç Kelepçe (Hotend Clamp)”
– 1xBasılan bölüm “Isıtıcı Uç Fanı”
– 1x Basılan bölüm “X-Taşıma”
Mekanik:
-1x E3d V6 Isıtıcı uç
-1 H Mikro anahtar
-3x 40mm Fan
-4x LM8UU
-Birkaç M4 ve M3 vida + somun
-3x 40mm fan

Ne Yapacaksınız :
1. “X-Carriage”nin içine LM8UU’yu koyun
2. Sonra “X-Carriage”e iki tane M4 altıköşe somun ekleyin
3. Ondan sonra mikro anahtarı “X-Carriage”e vidalayın
4. Motoru “Direct Drive”ın baskılan parçasına vidalayın (2x M3x10 vidalarla)
5. Ayrıca iki M3 vida ile yay bloğunu tamamlamanız gerekiyor (M3x16mm)
6. Daha sonra “Direct Drive”ın basılan parçasına , “Direct Drive Isıtıcı uç Kelepçesi”ni ısıtıcı uç kullanarak birleştirin
7. Son olarak 3 fanı “Isıtıcı uç Fanı 2″nin Basılan Bölümüne vidalayın (12x M3x10mm vidalar)

Adım 7 : Üçüncü Kısmı Birleştirin : CoreXY-Hareketi

17

18

19

20
İhtiyacınız olan şeyler:

Basılan Parçalar:
– 1x ” Gergi Kemeri”
– 1x “Ara Çarkı”
-1 x “Endstoplu Ara Çarkı”
-2x “Motor”
-2x “X-End Somun”
-4x, “Z-Rodclamp” (Çubuk Kelepçe)
-4x, “Z-Rodholder” (Çubuk Tutacak)
-2x “X-End Cıvata”
Mekanik :
-2x Nema 17 Motor
-2x GT2 kasnak
-1x GT2 kemer
-4x LM8UU
– 2x 33cm (mm pürüzsüz çubuklar (X-Eksenli)
-2x 34,7cm 8mm pürüzsüz çubuklar (Y-Eksenli)
-16x 624zz mil yatağı
-20x M3x 20 vida
-20x M3 Altıköşe somun
-16x M5x12mm vida
-6x M5x10mm vida
-Bazı M4 vida (Vidaları uzunluğuna göre 45mm M4 Vidalardan kestim)
-Bazı M4 somunlar

Electronik :
1x Mikro anahtar
Ne yapacaksınız :

1. “X-End cıvata” + “X-End somun”u birkaç tane M3x20mm vidayı ve M3 somunları vidalayın. Bundan sonra pürüzsüz çubukları içine alın. Ardından ekstruderi X-eksenine bağlayın.
2. Şimdi Y-Eksenli pürüzsüz çubukları X-Ends’e yerleştirin ve onları basılan parçalardan “Motor” ve “Ara Çarkı” ile bağlayın.
3. “Motor”u birkaç M5x12mm vidayla, “Ara Çarkı”nı da birkaç tane M5x10mm vidayla iyice sıkın.
4. Sonra Ara Çarkını yaslayın (bkz resim) ve onları iyice sıkın.
5.Nema 17 Motorlarını “Motor”un üzerine koyun ve onları birkaç M3x 10mm vidayla sıkın.
6. Kemeri bağlayın(Yardım alın: CoreXY)

Adım 8: Son Kısmı Birleştirin: LED Işık

21

22
Sadece adım-4 teki adımlara uyun ve ekstrüzyona LED-şeritleri yerleştirin.

 

Adım 9: Z-Tablosu İnşaa Edin

23
İhtiyacınız olan şeyler :
2x Alüminyum ekstrüzyon
2x Alüminyum ekstrüzyon
2x “Köşe Profil” Basılan Bölüm
1x PCB Isıtıcı Yatağı MK2b veya MK2a
1x 100k Termistör
1x Alüminyum Levha

Ne yapacaksınız :
Ekstrüzyon ile “Köşe Profilleri”ni birleştirin, birkaç M5x10mm vida ve T-slot Somun ile vidalayın.
Sonra üzerine alüminyum plakayı koyun ve onu birkaç M4x6mm vida ile sıkın. Bundan sonra ısıtıcı tablası için plakadan bir M3 ipliği kesin.
Isıtıcı Tablası için: Biraz kapton bantıyla termistörü Isıtıcı Tablasına yapıştırın.
Adım 10: Kısımları Birleştirin

24

25

 

26
İhtiyacınız olan şeyler :

-4x 60cm Alüminyum ekstrüzyon 2020
– Basılan Bölüm ” Z-Eksenli LM8UU Cıvata”
-Basılan Bölüm “Z-Eksenli LM8UU somun”
-Basılan Bölüm “Z Eksenli M8 somun”
-8x LM8UU
-16x M3x20mm vida + somunlar
-4x 36cm pürüzsüz çubuklar
-32x M5x10mm
-32x M5 T-slot somun
-2x 5mm’den 8mm’ye eksen çoğaltıcı
-M8 Dişli Çubuk

Ne yapacaksınız :
1. Birinci kısmı 8 adet M5x10mm Vidayla 60cmlik ekstrüzyona vidalayın.
2. Sonra Z-eksenli kısmı ,
3. Daha sonra iki adet LM8UU mil yatağını “Z-Eksenli LM8UU cıvata + Somun”un üzerine koyun ve onları 4 adet M3x20mm vidayla vidalayın.
Bu adımı dört kez tekrarlayın.
4. Sonra “Z-Eksenli LM8UU Cıvata + Somun” u Z- Tablosuyla birleştirin
5. Şimdi CoreXY Mekaniğini çerçeveye vidalayın ve 8mm 36cm pürüzsüz çubuklar ekleyin.
6. Şimdi Z-tablosunu Z-pürüzsüz çubukların üzerine koyun.

Adım 11: Elektronik: Kablolama

27

28
İhtiyacınız olan şeyler :
-1x Ramps 1.4 (Yazıcı Kontrol Kartı)
-1x Arduino Mega 2560
– 2x A4988 Stepstick step motor sürücüsü ( Z-Eksenli ve ekstruder için)
-2x TMC2100 (X ve Y Eksenli)
Ne yapacaksınız :
Elektronik bağlantıyı resimdeki gibi kurun.
Sonra TMC2100’i lehimleyin.
Gizli Chop Modunda İnterpolasyon ile 1/16 mikrostepi 1/256’ya alıp, resimlerdeki gibi lehimlemeniz gerekir.

Adım 12: Bir ATX-PSU Modifiye Edin

29

3031
Normal bir ATX-PSU kullanmak için sadece yeşil tel ile siyah teli bağlamanız gerekir.
Sonra iki siyah ve iki sarı teli dışarı çıkarın. Onları Ramps’leriniz ile bağlayın.
Sarı = +
Siyah = Toprak
Adım 13: Firmware

32
Kolay Firmware kalibrasyonu için, siz önceden hazırlanmış marlin firmware’i kullanabilirsiniz.
Ne yapacaksınız :
Github’tan son marlin Firmware’i indirebilirsiniz.
Sonra yapılandırma dosyasını alttaki yapılandırma dosyasıyla değiştirin.

Configuration

Adım 14: LCD’yi Bağlayın

33

34

 

İhtiyacınız olan şeyler :
-1x 2004 LCD
-1x Döner Enkoder
-Birkaç Tel

Ne yapacaksınız :
Lcd’yi şemada olduğu gibi bağlayın. Sonra Ekran / Enkoder ‘dan gelen pimleri Ramps’a bağlayın.
LCD-Pimleri —– Ramps 1.4
RS –> 16
E –> 17
D4 –> 23
D5 –> 25
D6 –> 27
D7 –> 29

Enkoder Pimleri:
Yön Pimleri –> 31 & 33
Buton Pimi -> 35
Ekranı Ramps’a bağladıktan sonra Marlin yapılandırma dosyasına gidin ve lcd altına yorum yapın :

//#define REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER

to

#define REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER
Bundan sonra her şey çalışmalıdır.

Adım 15: Yazdırılan Resimler

35

36
1. Cura’dan alınmış 0.1 mm çözünürlükte ve 90mm / sn baskı hızıyla 3D-Benchy (Cura yazılımdır.)
2. Cura’dan alınmış 0.2mm çözünürlükte ve 180mm / s baskı hızıyla Dişli Rulman
3. Slic3r ‘den alınmış 0.1mm çözünürlükte ve 70mm / sn baskı hızıyla süngü (Slic3r yazılımdır.)

3D yazıcıda ayakkabı yapımı

1

 

Bu yazı ile tasarlanmış bir çift parametrik yapıyı  kolaylıkla 3 boyutlu olarak  basabilirsiniz. Grasshopper kullanılarak tasarlanmış ayakkabılar, Rhinoceros modelleme yazılımı ile bir parametrik modelleme eklentisi kullanılmıştır. (tanım alttaki resimde gösterilmiştir)

 

Adım 1: STL Dosyasını İndirme

3

Bu dosyadaki boyutlar 7-9 büyüklükteki (kadın) ayakkabısıyla uyumludur. Dosya hem sol hem sağ ayakkabıyı içermektedir.

Parametric_Wedges.stl

10

Adım 2: 3D Ayakkabıları Yazdırma

4

Resimlerde görüntülenen ayakkabılar Stratatys Dimension yazıcıda basılmıştır. Ben maksimum yapı ve destek sağlaması için ABS plastik ile basılmasını öneriyorum.

 

Adım 3: Kayışları Ekleme

 

5

Ayakkabı kayışlarını tasarlamak için, üç adet tasarlanmış kayış deliği boyunca elastik örgü ilmeği (veya tercihen başka bir kayış malzemesi) gerekir.
İlmekleri birbirine dikin böylelikle onlar ayağı sıkıca sarar (yukarıdaki resme bakın).

Adım 4: İşte, Ayakkabılarınız Hazır

 

6

 

Kayışları tamamladıktan sonra, yeni şık ayakkabılarınızla dolaşabilirsiniz!

 

Kaynak: http://www.instructables.com/id/How-to-3D-Print-Stylish-Parametric-Shoes/

3 boyutlu yazıcıda yapboz kalem yapımı

 

İşte harika bir 3D baskı projesi. Bu öğretici yazıda, 3D baskı kullanılarak müthiş bir yapboz kalemin nasıl yapıldığını göstereceğim.

3D Yazıcı: Dremel
Plastik Tel : PLA
Modelleme Uygulaması : 123D Masaüstü Dizaynı (buradan alın : http://www.123dapp.com/design)

Adım 1: Tasarımın Taslağını hazırlama aşaması
Taslak tasarımını ve yapboz parçalarını çizin.

2

Adım 2: Modelleme aşaması

3

Parçalarının modellenmesi aşağıdaki 123D Masaüstü Dizaynı taslak tasarımındadır.

Not: Aynı boyutu kullanarak dişleri de tasarlamanız gerekir. Ve aralıkları test edin, 0.1 mm belki çok sıkı olabilir , benim için parçaları çıkarmak çok zor oldu. Yani, 0.2 mm aralık kullandım, bu mesafe çıkarmamı kolaylaştırdı.

STL dosyaları:

Pen_Head&End.stl

Pen_Body.stl

Adım 3 : 3 boyutlu baskı aşaması

 

4

Bunları yazdırın. Kartuş uzunluğuna göre, vücut parçalarını defalarca basın. Ayrıca siz farklı renklerle de yazdırabilirsiniz.

Adım 4: Montaj

Tüm parçaları monte ederek bulmacayı tamamlayın.

 

Kaynak: http://www.instructables.com/id/3D-Printing-Puzzle-Pen/