Çanta Şeklinde Taşınabilir 3D Yazıcı

0
1104

Seyahatlerinizde 3D yazıcınızı da yanınızda taşıyabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Muhtemelen düşünmediniz, çünkü günümüzde çoğu 3D yazıcı oldukça büyük ve taşımaya uygun değil. Fakat Hollanda’lı Flow firması yepyeni projesi olan 3Dbyflow ile 3D yazıcıyı bir çanta olarak piyasaya sunarak bu algıyı değiştirmek istiyor. Yazıcı henüz prototip halde ve şirket piyasaya çıkış tarihinini belirlemedi fakat yazıcı bu halde bile değerinden söz ettirir halde.

3

 

Bu cihaz temelde bir çanta fakat açıldığı zaman bir 3D yazıcıya dönüşüyor. Bu ürünün tipi modern bir döner tablayı andırıyor. Bu 3D yazıcı 3D yazıcıların çikolatalar için kullanımını araştıran ünlü bir çikolata firmasında daha önce staj yapan Hollandalı tasarım öğrencisi Floris Hoff tarafından tasarlandı. Floris bu yeni proje için babası tarafından Maastricht ‘te kurulan bir firmayla birlikte çalıştı.

İsterseniz size bu 3D yazıcı hakkında biraz bilgi vereyim. Öncelikle bu 3D yazıcının taşınabilirliğiyle başlayalım: Flow firması bu yazıcının taşınabilir olmasının sadece ağırlığının az olması anlamına gelmeyeceğini aynı zamanda yazıcıyı istediğiniz her yere götürebileceğiniz anlamına da geldiğini söylüyor. Kim bilir belki de tatillerde bile 3D yazıcı çıktısı alabileceksiniz.

Şirketin iddia ettiğine göre bu ürün katlanarak bir çantaya sığmasını sağlayan özel bir katlama mekanizmasına sahip. Bu katlama mekanizmasının ek bir yararıda çanta kapalıyken 3D yazıcının tozdan korunmasını sağlaması. Bunlara ek olarak bu 3D yazıcı farklı extruder’lere sahip olması sayesinde birçok farklı malzeme ile 3D yazdırma işlemi yapma özelliğine de sahip. Yazıcı bir SD kart girişine ,bir kontrol paneline ve bir ekrana sahip.

Bu 3D yazıcılarda bir sonraki evrim olabilir mi? Muhtemelen hayır. Fakat,bu havalı durum, 3D yazdırma teknolojisine yeni bir zariflik getireceğe benziyor,şöyle ki bir cihaz küçük,parlak ve taşınabilir olunca ciddi anlamda kullanışlı olduğu düşünülüyor. Örneğin akıllı telefonlar ile akıllı saatleri karşılaştırırsak muhtemelen sizin tercihiniz giyilebilir teknoloji olan akıllı saatler yönünde olacaktır. Teknolojik imkanlar geliştiricilere giderek daha küçük ürünler yapma imkanı veriyor. Yoksa “Taşınabilir Çağ” a mı giriyoruz?

Kaynak: http://3dprinting.com/3dprinters/this-suitcase-is-a-portable-3d-printer/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here