Çocuklar İçin Dünyanın İlk 3D Yazıcısı

0
831

3D yazıcılar uzun zamandır yüksek teknolojik bir anlayışa sahip, oysa ki bu alanın amacı basitçe kütlelere bir şekil kazandırmaktır. Bunu yapmak için genç nesil ile yakınlaşmak çok önemlidir. Bu ışıkta ABD’li kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Kickstarter; kendisi tarafından hayata geçirilen ve çocukları amaçlayan ilk 3D yazıcı olma özelliğini taşıyan bu projesini adlandırmak için bir yeni bir isim buldu,‘Printeer’. Bu bir iPad dokunuşuyla kontrol edilebilecek kadar kolay kullanımlı bir cihaz.

 

 

 

Çocuklar uzun yıllardır oyuncaklarıyla oynuyorlar, ancak onların 3D yazıcıları kullanarak kendi oyuncaklarını tasarlaması fikri aniden ortaya çıkan bir durum oldu. Ancak ne yazık ki çocukların kendi oyuncaklarını yapabilmeleri için bir 3D yazıcıya ihtiyaçları var ve bu cihazlar hâlihazırda çocukların kullanımı için oldukça teknik ve karmaşık. Yaygın olarak kullanıan 3D yazıcı markalarının büyük bir kısmında bilgisayar ortamında düzgün bir 3D taslak hazırlamak için kullanımı oldukça zor ve karmaşık olan CAD(Bilgisayar Destekli Tasarım) yazılımlarına ihtiyacımız vardır. Oysa ki Printeer sadece ‘Yazdır’ butonuna basarak bir çalışmayı yazdırma imkanı sağladığı için bu gibi karmaşık durumlara sahip değildir. Çocuklar bir iPad ile kolayca kendi oyuncaklarını tasarlayabilirler.

“ 3D üretim yapmak günümüzün meraklı ve teknolojik çocukarı için terzilik gibi bir şey. ”

Yazıcının arkasındaki şirket olan Kaliforniya’lı Mission Street Manufacturing şirketi : “ Bir çocuğun öğrenebileceği en önemli şeyin teknolojik yeteneklerini geliştirmek olduğu dijital bir çağda ekranla fiziksel dünya arasındaki boşluğu doldurabilmenin bir yolu var mı? Bugün, evet var. 3D yazdırma günümüzün meraklı ve teknolojik çocukları için terzilik gibi bir şey. İşte bu da bizim Printeer ‘ı yapma sebebimiz.”

 

2

 

 

Kullanımı kolay yazıcılar her yaştan insan tarafından kullanılabilmesine rağmen, onlar 3D yazıcılarının kullanımı için yaşça oldukça küçük bir grubu hedeflemektedirler. Mission Street Manufacturing firması, yazıcılarının meydanlarda,evlerde,sınıflarda,keşif birliklerinde,yaz kamplarında ve hatta bir sonraki aile toplantısında kullanılabileceğini düşünüyor. Firma yerel bir Kaliforniya okuluna giderek küçük çocuklara bunun demosunu gösterdi bile. Yazıcı, okul sonrası programlarda sınıflarda kullanıldı ve çocuklar bu etkinlikler sayesinde bu yeni teknolojiye giriş sağlama olanağı buldu.

Printeer uygulaması halihazırda Kickstarter ‘da büyük bir başarı sağlamış gibi görünüyor. Geçen 26 günde kuruluş 22.000 $ kazanarak hedefi olan 50.000 $ ‘a adım adım yaklaşıyor. Erken davrananlar Printeer’ı eylül ayında teslim edilmek üzere yaklaşık 499 $ ‘ a sipariş verebildiler, ürün şu anda 549 $’a  sipariş verilebiliyor ancak teslimat ekimden sonra. Biz henüz son fiyatın ne olacağını doğrulatamadık ancak 600 $ civarında olacağını tahmin ediyoruz.

 

Kaynak : http://3dprinting.com/news/worlds-first-3d-printer-children/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here