Dubai’de 3B Baskılı Ofis

0
552

Yeniliğin dünyasında ilklerin arasına girmek istiyorsanız hayalperest olmalı ve kimsenin düşünemeyeceği şeyleri düşünmelisiniz. İşte bu doğrultuda hareket eden Birleşik Arap Emirlikleri’nden yeni bir proje daha geldi. Projeleri 2000 metrekarelik alana 3 boyutlu yazıcı ile basılmış bir ofis …

şeyh-muhammed

Proje yılın başlarında “Geleceğin Müzesi” olarak bilinen Dubai’de Şeyh Muhammed tarafından başlatıldı.

BAE Ulusal İnovasyon Komitesi Başkanı  Muhammed El Gergavi’ye göre bu tarz projeler; emirlikleri teknolojinin, mimarinin ve tasarımın merkezi olması için çok önemli adımlar.

El Gergavi “İnsanlara daha iyi hizmet verebilmek ve onların hayatını kolaylaştırmak için teknolojinin son imkanlarını kullanmak, eğitim, sağlık ve şehir hayatında yenilikçi çözümler yaratmak bizim stratejimizin bir parçası. Amacımız insanların mutluluk ve refahını arttırmak ve dünya için yeni çözümler üretmek.

proje-ofis-3b

Bu bina, inşaat ve tasarım sektöründe yeniden şekillenmelere yol açacak ve 3B baskı teknolojisinin yaratıcı tasarımlarla verimliliğin iç içe kullanılmasına yol açacaktır. Biz 3B baskı teknolojisinden, küresel bir merkez haline gelebilmek için yararlanmak istiyoruz.” dedi.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu proje oldukça büyük bir girişim. 2000 metrekare alanın üzerine 3B baskı yapmak için cam,alçı ve betonarme gibi materyalleri basabilen büyük bir 3B yazıcıya ihtiyaç vardır ve çeşitli yerlerde farklı materyallerin karıştırılarak kullanılması gerekir. Yani büyük bir mühendislik örneği.

proje-ofis1-3b

Böyle örnekler ve teknolojinin hızla gelişmesi bizleri heyecanlandırmakta ve öğrenilecek bilgilerin sürekli artması çoğunlukla bizi geri bırakmaktadır. Kim bilir belki bir iki sene içerisinde ülkemizde de böyle projeler hayata geçer ve bu teknolojiyi iyice kavramamıza sebep olur.

 

Kaynak:http://www.3ders.org/articles/20150701-dubai-says-plans-world-first-fully-functional-3d-printed-office-building.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here