DÜNYANIN İLK ÇOK KATMANLI 3D  DEVRE KARTI YAZICISI

1
866

İsrail’in, Nano boyutlarda başlayan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi , 2020 DragonFly adında bir 3D devre yazıcısı geliştirmek için gizli finans birimlerinde 11 milyon dolara yükselmiştir.  Başlangıçta, Asyadaki düşük maliyetli fabrikalar gibi 3. sınıf tedarikçilerini ortadan kaldırarak tüketici elektroniğinin dağıtım ve üretimini bozmayı hedeflemişlerdi.

Nano Boyutlar CMO’su ve Kurucusu Simon Fried’e göre 3D devre kartı yazıcılarının ilk parçası 2016 yılında piyasaya sürülecek. Fried her zaman “ Etkileri, devrim olabilir!” görüşüne inanırdı. Bu konu özellikle elektronik üreticileri için her zamankinden daha hızlı prototip üretimini sağlayacak gibi görünüyor.

מדפסת-767x454

Şu anda, baskı devre geliştirme Çin veya Tayvan fabrikalarında yapılıyor. Bir baskı devre kartı üretmek için, bakır kaplı fiberglas bir tabakanın, kimyasal aşındırma denilen devre kartının gereksiz bakır parçalarından ayrılması sürecinden geçmesi gerekir. Ancak Nano Boyutlarda 3D devre yazıcı ile, devre kartları otomatik olarak karmaşık kimyasal aşındırma  sürecini tamamlayarak, bir kaç saat içinde üretilir.

Fried, “Yazıcı, kendisini satın alan daha büyük şirketlerin gelişim döngüsünü hızlandırır. ” demişti. Küçük şirketler içinse “Eğer  marketlerden ne kadar çabuk birşeyler alır ve bir başlangıç yaparsanız hayatta kalırsınız ya da aksi takdirde ölürsünüz. Bu durum ya tamam ya da devam durumudur.” demişti.

Önceden geliştirilmiş devre kartlı Voltera ve Squink 3D yazıcıları halihazırda olmasına rağmen, DragonFly 2020, IPC standartlarına uygun çok katmanlı devre kartlarına yazdırılmak üzere kullanılan dünyanın ilk 3D Yazıcısı olarak ayarlandı.

Screen-Shot-2015-06-01-at-4.47.00-PM-e1433166548356

Fried “Biz mürekkep püskürtmeli teknolojinin bunun için en iyisi olduğuna karar verdik ve işte bu bizim perişan olduğumuz bir yoldu.” dedi.

 

Kaynak:http://3dprinting.com/3dprinters/the-worlds-first-3d-multi-layer-circuit-board-printer/

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here