Simplify3D Versiyon 3.0 Çıktı!

0
161

Simplify3D, yeni çıkmış cihazlar da dahil birçok cihazı destekleyen, yeni özellikler eklediği ve epey de bir yol kat ettiği 3D baskı programı olan Simplify3D’nin en yeni versiyonu olan 3.0 versiyonunu duyurdu. Simplify3D’yi bir süredir MakerBot’un kendi masaüstü yazılımına göre daha iyi bir alternatif olduğu için MakerBot Replicator 2 yazıcımızla kullanıyorduk. Simplify3D’nin neden iyi bir alternatif olduğuna gelince, kullanıcılarına daha çok esneklik tanıyan ve daha çok özellik sunan bir program ve eğer profesyonel bir kullanıcı iseniz sizin için daha iyi. Çünkü diğer programların aksine Simplify3D, baskı aşamasına daha fazla müdahale edebilmenize imkân tanıyor. Eğer siz de 3D yazıcınızla beraber gelen modelleme ve baskıya hazırlama yazılımınızla sıkıntılar yaşıyorsanız Simplify3D, oldukça yararlı olacaktır. Şuanda piyasada bulunan 3D yazıcıların çoğunu desteklediğinden desteklediği cihazları saymaya gerek duymuyorum çünkü muhtemelen yeni bir cihaz almaya kalksanız dahi onu da destekleyecektir.

Biraz da Simplify3D 3.0’ın özelliklerine bakalım:
-İkinci Kafa Sihirbazı:

İkinci kafa(Dual-extrusion) size iki renkte tasarım ve baskı yapmanıza imkân tanıyan bir özelliktir. Bunun için yazıcınızın ikinci kafa setinin olması gerekir. Simplify3D’nin bu modelinde iki renkli tasarım yaparken kullandığınız adımlar basitleştirilmiş. Yalnızca birkaç tıklamayla başarılı bir şekilde iki renkli yapabilirsiniz. Kullandığınız modele göre de sızdırma ve yayılma kalkanını (ooze shield) kullanabilirsiniz. Bu kalkan, ayırdığınız iki rengi ayrı ayrı sarıyor ve bu iki renk arasında keskin bir fark yaratıyor.
-Bir çok doldurma seçeneği: Simplify3D bu versiyonunda içinde bal peteğinin ve üçgen doldurma kalıbının da olduğu altı yeni boya doldurma kalıbı ile övünüyor. Bu özellik kullanıcıların arzu ettiği model ne kadar zor olursa olsun şaşırtıcı derece güzel sonuçlar veriyor.
-3D baskı için yardımcı program olan Simplify3D artık üç kat daha hızlı: Simplify3D zaten kendi alanında bilinen en hızlı programdı. 3.0 Versiyonunda kullanılan güncel algoritmalar modellemenizin çıktı için hazırlanması sürecinin hızını eski versiyona göre üç kat artırdı. Bu artış, zaten alanında en iyi olan Simplify3D’yi diğer programlara göre oldukça önde kılıyor. Bu sayede kullanıcılar Simplify3D’yi kullanarak iyi bir kazanç sağlıyor. Daha hızlı hazırlık aynı zamanda karışık objelerde ve çok parçalı objelerle de daha rahat çalışmanızı sağlamasının yanında daha hızlı yinelemenize de imkân sağlıyor. Bu hız gerçekçi animasyonlar ve önizleme moduyla birleştirilince de kullanıcılar alacakları çıktının nasıl olacağını önceden görüp değişiklikler yapabiliyor

.
-Kullanıcı dostu arayüz güncellemeleri: Ara yüzde bazı değişiklikler yapıldı. Sık kullanılacak araçlar tahmin edilip kullanımı ve ulaşılması kolay hâle getirildi. Model manipülasyonu hiç olmadığı kadar kolay oldu. Bu ise nesneleri gruplandırma imkânının genişletilmesiyle, geri al butonunun zamanınızı kurtarmasıyla ve endişelerinizi yenmesiyle sağlandı. Oluşturduğunuz modeli de daha iyi önizleyebilmeniz için önizleme modunda (preview mode) farklı renk seçeneklerini hızla deneme imkânı düşünülmüş.
-Yeni ayarlar, yüksek kalite: Simplify3D 3.0 baskı kalitesini artırmak maksadıyla birçok özellik geliştirdi. Bu özelliklere örnek olarak yayılmayı engellemek maksadıyla araçların hareketlerini kısıtlayan ‘Avoid Crossing Outlines’, çıktı alacağınız figürün dış yüzeyindeki lekeleri ve fazlalıkları azaltan Non-stationary Retractions verilebilir. Bu hassas ayarlar en zor figürlerin bile kalitesini artırırken mükemmel çıktıyı iyi çıktıdan ayırıyor.
-Akıllı yazıcı profil sistemi: Yazıcısını en iyi çıktıyı almak için özel olarak ayarlamış biri bu ayarları kaydetmenin ne kadar önemli olduğunu bilir. Simplify3D de bunun farkında ve bunun için yeni ayar profilleri eklemenin ve kaydetmenin çok kolay olduğu bir sistem geliştirdi. Bu profiller kullanıcıların işi akışını oldukça basitleştirdi. Ek olarak bu profillerin hep güncel kalması için bir bulut sistemine bağlanıyor. Bu sistem içinde yazıcılar için yüzlerce ayar bulunduran ve yalnızca Simplify3D için kullanılan bir sistem.
-25 Yeni Yazıcıya Destek: Uluslar arası uygunluk vaadinde buluna Simplify3D dünya üzerinde yüzü aşkın yazıcıyı destekleyen eski modeline ek olarak bu versiyonunda 25 yeni yazıcıya kapılarını açtı ve ayar profili ekledi. Bu yazıcılar ise: Bonsai Lab BS01, bq Prusa i3 Hephestos, bq Witbox, DeltaMaker 3D Printer, FusionTech ideaPrinter F100, gCreate gMax 1.5 XT, German RepRap PRotos V3, German RepRap X350, LulzBot Mini, LulzBot TAZ 5, Malyan M180, Mankati Fullscale XT, MendelMax 3.0, Printrbot Plus Single, Printrbot Plus Dual, Rostock MAX v2, Sharebot Kiwi-3D, Sharebot NG Dual, Sharebot XXL, Solidoodle Press, Solidoodle 4, Solidoodle Workbench, Tumaker Voladora, Ultimaker 2 Go, and Ultimaker 2 Extended.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here