Vulcanus V1 Kendini Kopyalayabilen (Reprap) 3D Yazıcı

 

234

 

Merhaba, 1000 tl ‘den daha düşük bütçeyle profesyonel bir 3D yazıcının nasıl yapıldığını bu yazıda size göstereceğim.
Yazıda anlatılan yazıcı genç yaşta birinin tek başına yapabileceği düzeydedir. “Vulcanus V1” -3D-yazıcı CoreXY’ye dayanmaktadır. Bu durum, değeri yüksek bir yapım olacağı anlamına gelir.
Özellikler:
– Boyutlar: 44cm x 44cm x 60cm
– Yapı Hacmi : 20cm x 20cm x 26cm
– Baskı Hızı: 300 mm /s denedim ama daha yüksek değerleri de deneyebilirsiniz
– Çözünürlük: 0.05 mm’ye kadar
– Elektronik: Motor sürücüsüyle Rampalar 1.4 TMC2100 1/256

Yakında gelecek güncellemeler:
– 32bit Elektronik
– Kapalı inşa bölmesi

Adım 1: Parçalar: Mekanik

5

 

678

 

9

 

Alüminyum Ekstrüzyonlar :
-16 x 40cm Alüminyum Ekstrüzyon 20x20mm
-4 x 60cm Alüminyum Ekstrüzyon 20x20mm
-2 x 29,5cm Alüminyum Ekstrüzyon 20x20mm
-2 x 28cm Alüminyum Ekstrüzyon 20x20mm
Somunlar ve Cıvatalar:
-Somunları 160x M5 ekstrüzyonla yapabileceğiniz gibi normal yapılmış bir altıköşe somun da  kullanabilirsiniz.(resme bakınız)
-120x M5x10mm cıvata
-30x M5x12mm Cıvata
-8x M5x25mm Cıvata
-2x M8X 31,5cm dişli çubuk
– Birkaç M4 altıköşe somunlar
– 100 parça M4 kare somun
– 100 parça M4 X 6mm Cıvata

Lineer Hareketler:
2x 33cm 8mm pürüzsüz çubuklar
2x 34,7cm 8mm pürüzsüz çubuklar
4x 36cm 8mm pürüzsüz çubuklar
16x LM8UU Rulmanlar
17x 624 Rulmanlar
2x GT2 Kasnak + 2m GT2 Kemer
2x Eksen 5mm’den 8mm’ye bağlantı kolu
MK7 Sürücü Dişlisi

İsteğe bağlı:
Bazı alüminyum levhalar (Hurdacıda bulunabilir)
Adım 2: Parçalar: Elektronik

 

10

 

– 5x Nema 17 Step Motor
– 1x Arduino Mega 2560
-1x Ramps 1.4
-1x Mk2b Isıtıcı tablası
-1x E3D V6 Isıtıcı uç 1.75mm
-2x A4988 Motor sürücüsü
-2x TMC2100 Motor Sürücüsü (Watterott )
-1x 100k Termistör
-1x 2004 LCD
-1x Döner enkoder
-3x 40mm Fan
-2x 80mm Fan
-3x Endstoplar
– ATX- PSU- 16A ya da daha fazlası ile
-Teller + Dirençler

İsteğe bağlı:
Led Şeritler
Octoprint için Raspberry Pi

Adım 3: Parçalar: Yazdırılan Parçalar

 

11

Yazdırılan parçaları Thingiverse’den indirebilirsiniz
1x “Gergi Kemeri”
44x “2020 Köşe Profil”
1x “Direct Drive Kelepçe ısıtıcı uç”
1x “Direk Drive Motor”
1x “Isıtıcı Uç Fanı”
1x “Endstop ile Ara Çarkı”
1x “Ara Çarkı” (Yansıtılmış)
2x “Motor” (1x normal 1x yansıtılmış)
1x “X-carriage”
2x “X-end civata”
2x “X-end Somun”
4x “Z-Eksen LM8UU Cıvata”
4x “Z-Eksen LM8UU Somun”
2x “Z Ekseni M8 Somun”
2x “Z Motor”
8x “Z-Rodclamp” (Çubuk Kelepçe)
8x “Z-Rodholder” (Çubuk tutucu)

Adım 4: İlk aşama monte edin : Diğer aşamalar için temeller

 

12

İhtiyacınız olan şeyler:
-4x 40cm Alüminyum Ekstrüzyon
-12x Basılan Bölüm “Köşe profili 2020”
-24x M5x10 vidalar
-24x M5 T-slot somun

Ne Yapacaksınız :
Boş bir alanda her şeyi sıkıca birleştirin.
Bu adımları dört kez tekrarlamanız gerekir çünkü, bu yazıcının dört “Aşama”sı vardır.
Adım 5: İkinci Aşamayı monte edin : Z-Motor

13

14

İhtiyacınız olan şeyler:

-Adım 4 ‘ten Temel Aşama
-10x M5x10mm vidalar
-8x M5x12mm vidalar
-16x M5 T-Slot Somun
-8x M4x20mm vidalar
-8x M4 Altıköşe Somun
-8x M3x 10mm Vidalar
-4x Basılan Bölüm “Z-Rodholder”
-4x Basılan Bölüm “Z-Rodclamp”
-2x Basılan Bölüm “Z Motor”
– 2x Nema 17 Step motor
-Birkaç alüminyum plaka
-20x M4x6mm vidalar
-20x M4 kare somunlar

Ne Yapacaksınız :
– “Z-Rodholder” ı, “Z-Rodclamp” ile vidalayın. Sonra onları yapıya M5x12mm vidalarla monte edin ve hepsini sıkın.
-Birkaç M3x 10mm vidayla Nema 17 Step motoru “Z-Motor”a vidalayın. Bundan sonra onları yapıya birkaç M5x10mm vida ile monte edin ve hepsini sıkın.

Adım 6: Extruderi Birleştirin

15

16

İhtiyacınız olan şeyler :
Basılan Parçalar:
-1x Bükülmüş blok
– 1xBasılan bölüm “Direkt Drive”
-1x Basılan bölüm “Direkt Drive ısıtıcı uç Kelepçe (Hotend Clamp)”
– 1xBasılan bölüm “Isıtıcı Uç Fanı”
– 1x Basılan bölüm “X-Taşıma”
Mekanik:
-1x E3d V6 Isıtıcı uç
-1 H Mikro anahtar
-3x 40mm Fan
-4x LM8UU
-Birkaç M4 ve M3 vida + somun
-3x 40mm fan

Ne Yapacaksınız :
1. “X-Carriage”nin içine LM8UU’yu koyun
2. Sonra “X-Carriage”e iki tane M4 altıköşe somun ekleyin
3. Ondan sonra mikro anahtarı “X-Carriage”e vidalayın
4. Motoru “Direct Drive”ın baskılan parçasına vidalayın (2x M3x10 vidalarla)
5. Ayrıca iki M3 vida ile yay bloğunu tamamlamanız gerekiyor (M3x16mm)
6. Daha sonra “Direct Drive”ın basılan parçasına , “Direct Drive Isıtıcı uç Kelepçesi”ni ısıtıcı uç kullanarak birleştirin
7. Son olarak 3 fanı “Isıtıcı uç Fanı 2″nin Basılan Bölümüne vidalayın (12x M3x10mm vidalar)

Adım 7 : Üçüncü Kısmı Birleştirin : CoreXY-Hareketi

17

18

19

20
İhtiyacınız olan şeyler:

Basılan Parçalar:
– 1x ” Gergi Kemeri”
– 1x “Ara Çarkı”
-1 x “Endstoplu Ara Çarkı”
-2x “Motor”
-2x “X-End Somun”
-4x, “Z-Rodclamp” (Çubuk Kelepçe)
-4x, “Z-Rodholder” (Çubuk Tutacak)
-2x “X-End Cıvata”
Mekanik :
-2x Nema 17 Motor
-2x GT2 kasnak
-1x GT2 kemer
-4x LM8UU
– 2x 33cm (mm pürüzsüz çubuklar (X-Eksenli)
-2x 34,7cm 8mm pürüzsüz çubuklar (Y-Eksenli)
-16x 624zz mil yatağı
-20x M3x 20 vida
-20x M3 Altıköşe somun
-16x M5x12mm vida
-6x M5x10mm vida
-Bazı M4 vida (Vidaları uzunluğuna göre 45mm M4 Vidalardan kestim)
-Bazı M4 somunlar

Electronik :
1x Mikro anahtar
Ne yapacaksınız :

1. “X-End cıvata” + “X-End somun”u birkaç tane M3x20mm vidayı ve M3 somunları vidalayın. Bundan sonra pürüzsüz çubukları içine alın. Ardından ekstruderi X-eksenine bağlayın.
2. Şimdi Y-Eksenli pürüzsüz çubukları X-Ends’e yerleştirin ve onları basılan parçalardan “Motor” ve “Ara Çarkı” ile bağlayın.
3. “Motor”u birkaç M5x12mm vidayla, “Ara Çarkı”nı da birkaç tane M5x10mm vidayla iyice sıkın.
4. Sonra Ara Çarkını yaslayın (bkz resim) ve onları iyice sıkın.
5.Nema 17 Motorlarını “Motor”un üzerine koyun ve onları birkaç M3x 10mm vidayla sıkın.
6. Kemeri bağlayın(Yardım alın: CoreXY)

Adım 8: Son Kısmı Birleştirin: LED Işık

21

22
Sadece adım-4 teki adımlara uyun ve ekstrüzyona LED-şeritleri yerleştirin.

 

Adım 9: Z-Tablosu İnşaa Edin

23
İhtiyacınız olan şeyler :
2x Alüminyum ekstrüzyon
2x Alüminyum ekstrüzyon
2x “Köşe Profil” Basılan Bölüm
1x PCB Isıtıcı Yatağı MK2b veya MK2a
1x 100k Termistör
1x Alüminyum Levha

Ne yapacaksınız :
Ekstrüzyon ile “Köşe Profilleri”ni birleştirin, birkaç M5x10mm vida ve T-slot Somun ile vidalayın.
Sonra üzerine alüminyum plakayı koyun ve onu birkaç M4x6mm vida ile sıkın. Bundan sonra ısıtıcı tablası için plakadan bir M3 ipliği kesin.
Isıtıcı Tablası için: Biraz kapton bantıyla termistörü Isıtıcı Tablasına yapıştırın.
Adım 10: Kısımları Birleştirin

24

25

 

26
İhtiyacınız olan şeyler :

-4x 60cm Alüminyum ekstrüzyon 2020
– Basılan Bölüm ” Z-Eksenli LM8UU Cıvata”
-Basılan Bölüm “Z-Eksenli LM8UU somun”
-Basılan Bölüm “Z Eksenli M8 somun”
-8x LM8UU
-16x M3x20mm vida + somunlar
-4x 36cm pürüzsüz çubuklar
-32x M5x10mm
-32x M5 T-slot somun
-2x 5mm’den 8mm’ye eksen çoğaltıcı
-M8 Dişli Çubuk

Ne yapacaksınız :
1. Birinci kısmı 8 adet M5x10mm Vidayla 60cmlik ekstrüzyona vidalayın.
2. Sonra Z-eksenli kısmı ,
3. Daha sonra iki adet LM8UU mil yatağını “Z-Eksenli LM8UU cıvata + Somun”un üzerine koyun ve onları 4 adet M3x20mm vidayla vidalayın.
Bu adımı dört kez tekrarlayın.
4. Sonra “Z-Eksenli LM8UU Cıvata + Somun” u Z- Tablosuyla birleştirin
5. Şimdi CoreXY Mekaniğini çerçeveye vidalayın ve 8mm 36cm pürüzsüz çubuklar ekleyin.
6. Şimdi Z-tablosunu Z-pürüzsüz çubukların üzerine koyun.

Adım 11: Elektronik: Kablolama

27

28
İhtiyacınız olan şeyler :
-1x Ramps 1.4 (Yazıcı Kontrol Kartı)
-1x Arduino Mega 2560
– 2x A4988 Stepstick step motor sürücüsü ( Z-Eksenli ve ekstruder için)
-2x TMC2100 (X ve Y Eksenli)
Ne yapacaksınız :
Elektronik bağlantıyı resimdeki gibi kurun.
Sonra TMC2100’i lehimleyin.
Gizli Chop Modunda İnterpolasyon ile 1/16 mikrostepi 1/256’ya alıp, resimlerdeki gibi lehimlemeniz gerekir.

Adım 12: Bir ATX-PSU Modifiye Edin

29

3031
Normal bir ATX-PSU kullanmak için sadece yeşil tel ile siyah teli bağlamanız gerekir.
Sonra iki siyah ve iki sarı teli dışarı çıkarın. Onları Ramps’leriniz ile bağlayın.
Sarı = +
Siyah = Toprak
Adım 13: Firmware

32
Kolay Firmware kalibrasyonu için, siz önceden hazırlanmış marlin firmware’i kullanabilirsiniz.
Ne yapacaksınız :
Github’tan son marlin Firmware’i indirebilirsiniz.
Sonra yapılandırma dosyasını alttaki yapılandırma dosyasıyla değiştirin.

Configuration

Adım 14: LCD’yi Bağlayın

33

34

 

İhtiyacınız olan şeyler :
-1x 2004 LCD
-1x Döner Enkoder
-Birkaç Tel

Ne yapacaksınız :
Lcd’yi şemada olduğu gibi bağlayın. Sonra Ekran / Enkoder ‘dan gelen pimleri Ramps’a bağlayın.
LCD-Pimleri —– Ramps 1.4
RS –> 16
E –> 17
D4 –> 23
D5 –> 25
D6 –> 27
D7 –> 29

Enkoder Pimleri:
Yön Pimleri –> 31 & 33
Buton Pimi -> 35
Ekranı Ramps’a bağladıktan sonra Marlin yapılandırma dosyasına gidin ve lcd altına yorum yapın :

//#define REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER

to

#define REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER
Bundan sonra her şey çalışmalıdır.

Adım 15: Yazdırılan Resimler

35

36
1. Cura’dan alınmış 0.1 mm çözünürlükte ve 90mm / sn baskı hızıyla 3D-Benchy (Cura yazılımdır.)
2. Cura’dan alınmış 0.2mm çözünürlükte ve 180mm / s baskı hızıyla Dişli Rulman
3. Slic3r ‘den alınmış 0.1mm çözünürlükte ve 70mm / sn baskı hızıyla süngü (Slic3r yazılımdır.)