3D YAZICILARIN GEÇMİŞİ

3D YAZICI TARİHİ  VE GELİŞİMİ


1984; İlk 3D yazıcı, stereolithography(SLA) teknolojisi kullanılarak Charles Hull tarafından geliştirildi.

          1

1988;-3D Systems tarafından üretilen, SLA-250 adında ilk yazıcı tanıtıldı. -Selective Laser Sintering (SLS) ve Fused Deposition Modelling(FDM) teknolojileri bulundu.

1

 

1989; FDM teknolojisinin bulucusu Scott Crump tarafından, Stratasys isimli 3D yazıcı şirketi kuruldu.

2

1993; Massachusetts Institute of Technology(MIT), 2 boyutlu yazıcılarda ki Injet teknolojisini kullanarak yeni bir teknoloji geliştirdi ve bu teknolojiye 3 Dimensional Printing (3DP) adı verildi. Bu teknoloji sayesinde renkli baskılar yapılabilindi.

4

 

1995; Z Corporation şirketi, MIT’ye lisans ücretini ödeyerek 3DP teknolojisini kullandı ve 3D yazıcı satışına başladı. 1996; Stratasys Genisys 3D Systems Actua2100 Z Corporation Z402 2005; Z Corporation’un tasarladığı Spectrum Z510, yüksek çözünürlüğe sahip ilk yazıcı tasarlandı. Ayrıca bu yazıcı renkli baskı özelliğinede sahiptir.

5

 

 

2007; Reprap ismi ile, açık kaynak kodlu 3D yazıcılar çıktı. Bunun sayesinde 3D yazıcılara ulaşma ve onları geliştirme imkanı arttı.

6

 

2008; Object Geometries şirketi, Connex500’u geliştirdi ve bu ürün ile aynı anda farklı malzemeler kullanılarak 3 boyutlu ürün oluşturulabilindi. (Bu şirket 2012 yılında Stratasys ile birleşti.)

 

7

2009 ; Bu yıl itibariyle Makerbot ve 3D Systems’in geliştirdiği Cubify gibi modeller ile ev tipi 3D yazıcılarda artış oldu ve devamında özelliklede Kickstarter.com üzerinden desteklenen ve geliştirilen bir çok yeni marka oluştu.

 

2015 ; 3BOYUTLUYAZICILAR.NET isimli site kuruldu ve 1 numara olma yolunda kararlı adımlarla ilerliyor. 🙂

logo11

APPLE 3D DÜNYASINDA

TEKNOLOJİ DEVİ APPLE ARTIK 3D YAZICI REKABETİNDE 

APPLE

 

    Bildiğiniz üzere dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Apple , gelişmekte olan teknolojik girişimlere  bir bir el atıp rekabeti iyice kızıştırmaktadır .Önce drone ve sonrasında da elektrikli araba derken yeni bir şeyler çıkacak mı acaba sorusuna kapıldığımız anda Apple bizleri merakta bırakmadı.

      Apple PrimeSense isimli firmayı satın almıştı. Daha önceki yıllarda kulaklıklarıyla tanınan Beats firmasını 3.2 Milyar $ gibi bir rakama almış ve herkesi şaşkınlığa uğratmıştı. Bu firmayı bilmeyenleriniz için sizlere tanıtalım. PrimeSense, Microsft‘un oyun konsolu Xbox’ın Kinect arayüzünü hazıralayan firmadır. 3D görüntüleme üzerine çalışan PrimeSense Apple tarafından satın alındığı zaman herkes firmanın Apple’ın Maps servisi için çalışacağını yeni güncellemeler olabileceğini belirtiyordu ama Trip Chowdhry isimli araştırmacı PrimeSense’in kapalı kapılar ardında farklı bir proje üzerinde çalıştığını söyledi.

 

3boyutluyazicilar.net

 

 

  Yapılan habere göre Apple 3D yazıcılar üzerinde çalışmakta. Son zamanlarda 3D yazıcılar hemen hemen her yerde kullanılmaya başlandı. Sağlık sektöründen (CNC) bilgisayar kontrollü gelişmiş sanayi  tezgahlarına kadar her yerde modelleme üzerinde çalışma olanağı  3D yazıcıların önümüzdeki yıllarda daha da gelişeceği belirtilmekte. Bundan dolayı da Apple’ın kapalı kapılar ardında 3D bir yazıcı geliştirdiği düşünülmekte. Kim bilir IPhone bundan sonra 3 boyutlu yazıcılarla üretilecek , neden üretilmesin.

 

 

www.3boyutluyazicilar.net

 

          Apple tarafından Amerikan Patent Enstitüsün den çok renkli 3D yazıcı patenti aldığı ortaya atıldı.

 Şu an sadece tek renkli 3D yazıcı olduğunu düşünürsek Apple bu işe bir çözüm üretmiş gibi.Apple 1200 den fazla patent alarak En çok patent alan şirketlerden biri.

 

 

 

www.3boyutluyazicilar.net (3)                                                                                                        www.3boyutluyazicilar.net (4)

 

 

Ancak bunların hepsini birden üretmek için değil de çoğunun teknolojik patentler olduğunu görüyoruz.

Her geçen gün büyüyüp geliştiği görülen  3D yazıcılar ile belirli boyutlara kadar tüm objeleri yaratabiliyorsunuz.

Şirkete yönelik bu iddiaya sahip, araştırma şirketi “Global Equities Research” başkanı Trip Chowdhry‘e göre yeni çalışma alanlarına yönelmeye tam gaz devam Apple, yakın zaman içinde 3D yazıcıda çıkaracak. 

Apple’ın en büyük her sektör de en büyük rakiplerinden biri olan Google da bu işe hiç sevinmişe benzemiyor.

 Araştırma şirketinin sahibinin yaptığı açıklamaya herhangi somut bir delil olmasa da, Apple’ın bu işe girmemesi için herhangi bir mani bulunmuyor.

Apple’ın 3D yazıcı gibi yükselişte olan bir alana yönelmesi imkansız görünmüyor.

 

www.3boyutluyazicilar.net (2)

  Her gün bizleri şaşırtan Apple bakalım 3 boyutlu yazıcılar da bizlere neler sunacak

 

Migbot Ultra Prusa i3 3D Yazıcılar

Migbot Ultra Prusa i3 3D Printer

3D yazıcıların fiyatı halen serbest düşüşün içinde olsa da iyi bir 3 D yazıcı 1000 dolarların altında alınabilir.Fakat,çoğu 1000 dolarlık yazıcı daha çok hobi amaçlı olarak alınabilir. Bu yazıcılar genellikle DIY olarak adlandırılır. (DIY: Do it yourself- kendin yap)

Herhangi bir 3 D yazıcı uzmanı muhtemelen size şunu diyecektir:  3D yazıcıların nasıl çalıştığını gerçekten bilmek isteyen birisi  RepRap DIY 3 boyutlu yazıcı kitinin en iyi seçenek olduğunu söyleyecektir. Bütün parçalarını satın alabileceğiniz bu 3 boyutlu yazıcı kitinin son modeli Prusa i3 olarak adlandırılıyor. 3D basıma başlamak için en iyi yol Migbot Ultra Prusa i3 3D Printer den geçiyor. Prusa i3 3d yazıcısını toplamak çok basit. Paket içinde kolay anlaşılabilir kullanım klavuzlarıyla geliyor.

 

 

Migbot Ultra Prusa i3  kitinin özellikleri:

* Katman kalınlığı: 0,1-0,4 mm

*Basım ölçüsü: 200 x 200 x 180 mm (Standard) 270 x 210 x 180 mm (Optional)
* LCD kontrol paneli ve SD kart yuvası (yazıcıyla birlikte)
* XY pozisyonlama hassasiyeti: 0,012 mm
*Z pozisyonlama hassasiyeti: 0,004 mm
* Ağızlık çapı : 0,4 mm ( standart yapılandırma )
* Filaman çapı : 1 , 75 mm
* Ağızlık sıcaklığı : 170 – 275 °C
* Step motor : Nema 23
* Isı yatağı sıcaklığı : 110 °C (ayarlanabilir )
* inşa platformu : ısı yataklı alüminyum levha
* Baskı malzemesi : PLA , ABS , HIPS , NAYLON & TAHTA ( ŞEÇMELİ )
* Marlin firmware

 

 

Migbot yazıcının ek özellikleri:

Otomatik Yatak Seviyesi : Bu modiye edilmiş Prusa İ 3 yazıcılara, otomatik sn04 – n proximity sensörü eklenebilir.  ABL özelliği ile de otomatik yatak seviyesi ayarlama özelliği gelmiştir.
Çok Filaman Uyumluluğu : İsteğe bağlı yükseltme ile Prusa İ 3 ağaç ve naylon ile lifleri temel alarak bastırılabilirler.
Geniş Baskı Alanı : Geniş ve büyük objeler basmak isteyen müşteriler için 270 x 210 x 180 mm alanları vardır .

 

Migbot Ultra Prusa i3 3D yazıcı 305USD ye alınabiliyor.

KAYNAK : http://3dprinting.com/3dprinters/the-migbot-ultra-prusa-i3-3d-print

3D yazıcı ile neler yapılabilir?

 

Şimdiye kadar bir 3D yazıcıyı ne için kullanabileceğini merak ettin mi? Belki de bir 3D yazıcı almayı düşündün ancak onu kullanmak için yeterince uygulama alanı bulacağından emin olamadın? Öyleyse Peter’ın aşağıdaki videosunu izlemeni şiddetle öneriyorum.

 

Videosunda Peter bizleri evinde bir tura çıkartarak bizlere ürettiği tüm yedek parçaları ve küçük aletleri gösteriyor. Onun 3D printerla yaptıkları arasında:

  • Kamera Altlıkları
  • RC Uçaklar ve Helikopterler
  • Elektrik Panel Kaplamaları
  • Duş Perdesi Destekleri
  • Lamba Gölgelikleri
  • İsim Etiketleri
  • Pasta Kalıpları

 

Oldukça ilginç bir koleksiyon! Peter kesinlikle çok iyi KY(Kendin Yap) yeteneklerine (Emin olmak için onun Youtube kanalına bir göz atabilirsin Youtube!) ve ileri düzey 3D tasarım becerisine sahip ancak eminim ki bu video 3D yazıcı ile uğraşmaya başlamak isteyen herkese ilham verme adına çok yararlı olacaktır. Bu video günümüzde 3D yazıcılar ile neler başarılabileceğini göstermek için çok güzel bir gösterim.

 

Bu videoyu izlediğim zaman bana bir sonraki 3D projelerim için birçok fikir verdi. Peki ya sana? Bunun yanı sıra ilhamda vermedi mi? Evet şimdi söyle bakalım, bir sonraki 3D projen ne olacak?

Kaynak : http://3dprintingforbeginners.com/ever-wondered-what-you-can-do-with-a-3d-printer/